[ratemypost]
۶ دقیقه
ترمیم رباط صلیبی

بازسازی رباط صلیبی

آنچه می خوانید...

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد بازسازی رباط صلیبی صحبت کنیم. بسیاری از افراد تصور می کنند که بدترین حالتی که ممکن است برای راه رفتنشان اتفاق بیفتد، شکستگی در ناحیه استخوان های پا می باشد. البته عارضه شکستگی بسیار دردناک و آزاردهنده است. اما شاید جالب باشد که بدانید  از نظر کسانی که تجربه پارگی رباط صلیبی پا را داشته اند، هیچ عارضه ای بدتر و دردناک تر از این مورد نیست. البته اخیرا  درمان های موثری برای آن ارائه شده است. ولی به طور کلی پروسه ی بهبودی و درد ناشی از پارگی در قسمت رباط بسیار آزاردهنده  و در برخی موارد خارج از تحمل افراد است. با توجه به این موضوع درمان عارضه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در همین راستا برای آشنایی بیشتر با راهکار درمانی موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

 • درجه بندی آسیب دیدگی رباط صلیبی
 • علائم آسیب دیدگی رباط صلیبی
 • راهکار درمانی در جهت بازسازی رباط صلیبی
رباط صلیبی زانو
بازسازی رباط صلیبی زانو

درجه بندی آسیب دیدگی رباط صلیبی

 • درجه یک و یا خفیف: در این درجه از آسیب دیدگی زانو حالت بی ثبات داشته و این حالت همراه با مقداری درد و خونریزی می باشد.
 • درجه دو : در این درجه از آسیب دیدگی پارگی ناقص در رباط صلیبی اتفاق افتاده است. با اینکه به صورت ناقص رباط دچار مشکل شده است، ولی فرد قادر به راه رفتن و یا انجام فعالیت های روزانه نیست.
 • درجه سه و یا حاد: در این درجه از آسیب دیدگی رباط به طور کامل پاره شده و زانو دچار آسیب دیدگی و ناپایداری شدید است. در لحظه ای پارگی اتفاق می افتد، فرد درد شدیدی را احساس می کند که به تدریج از شدت آن کاسته می شود. اما زمانی که خونریزی شروع می شود، دوباره فرد احساس درد شدید می کند.

علائم آسیب دیدگی رباط صلیبی

بیشتر افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی شده اند ادعا می کنند که در هنگام آسیب صدای تق از زانو شنیده اند. معمولا به دلیل خونریزی که در قسمت های داخلی زانو اتفاق می افتد، زانو و اطراف آن دچار  تورم می شود. احساس ناپایداری در زانو بسیار مشخص می شود به گونه ای فرد قادر به حرکت کردن و راه رفتن نیست. در این حالت باید توجه داشته باشید که اگر فرد همچنان به فعالیت های خود ادامه دهد، امکان پارگی در قسمت مینیسک هم وجود دارد.

راهکار درمانی در جهت بازسازی رباط صلیبی

روش های درمانی که برای بازسازی رباط صلیبی استفاده می شود به طور کلی شامل روش های جراحی و روش های غیر جراحی می باشد. معمولا در همان ابتدا پزشک با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل سن، وضعیت جسمانی، میزان آسیب دیدگی نوع درمان مورد نیاز را برای بیمار مشخص می کند.

 • روش جراحی برای بازسازی رباط صلیبی

 همانطور که می دانید در قسمت زانو لیگامنت ها وظیفه اتصال استخوان های زانو را بر عهده دارند. زمانی که رباط های زانو دچار پارگی شوند، لیگامنت ها هم دچار آسیب می شوند. این آسیب وارده به نذریت قابل جبران و ترمیم می باشد. یکی از نکات منفی پارگی رباط این است که رباط ها قابلیت بخیه شدن را ندارند. به همین سبب تنها راه درمانی برای آن ها بازسازی آن ها می باشد. توجه به این نکته ضروری است که حتی بازسازی رباط هم زمانی نتیجه بخش خواهد بود که بیمار دارای شرایط مطلوب جسمی باشد.

بازسازی رباط از طریق روش اتوگرفت صورت می گیرد، یعنی پزشک تکه ای تاندون سالم را از نواحی دیگر برمی دارد و آن را جایگزین لیگامنت می کند. نواحی که از آن ها اتوگرفت صورت می گیرد شامل: تاندون ماهیچه های خلفی ران، تاندون کشکک زانو و تاندون عضله چهار سر ران می باشد.

 • زمان مناسب بازسازی رباط

در ابتدای مراجعه مرکز درمانی، پزشک اقدام به معاینه بیمار می کند، به طور معمول اکثر آسیب های وارد به زانو از طریق معاینه اولیه پزشک مشخص می شود. اما در صورتی که پزشک متوجه وجود آسیب در بیمار شود، او را برای مراحل تشخیص بعدی به ام آر آی می فرستد. اگر آسیب به زانو تایید شود. هیچگاه پزشک ارتوپد اقدام به جراحی بازسازی رباط نمی کند، ریرا اگر در همان ابتدا جراحی صورت بگیرد، ممکن است سبب ایجاد آسیب های بیشتر در قسمت زانو شود. اگر آسیب وارده به رباط در سطح حاد باشد، در ابتدا پزشک باید صبر کند تا التهابات و تورم حاصل از آسیب کاملا رفع شود، سپس اقدام به جراحی کند.

 • انواع گرافت های مورد استفاده در بازسازی رباط

اتوگرفت

در این روش از بافت های خود بدن برای بازسازی استفاده می شود. نتایج حاصل از این نوع گرفت معمولا بسیار موفقیت آمیز است، به به طوری که به صورت گسترده برای افراد مسن مورد استفاده قرار می گیرد.

آلوگرفت

برای تهیه این نوع گرفت از بافت جسد استفاده می شود. در این شرایط آلوگرفت ها از بافت هایی چون کشکک زانو، آشیل و گراسیلیس تهیه می شود. این روش دارای مزایای بسیار زیادی است که شامل:

 • کاهش طول مدت جراحی که سبب کاهش التهابات پس از بازسازی می شود.
 • کاهش تعداد برش های جراحی که روند بهبودی بیمار را سرعت می بخشد.
 • مراقبت های بعد از جراحی
 • به طور معمول بیمار باید تا 2 روز تحت مراقبت های بیمارستانی و پزشکی باشد.
 • تا 2 هفته پس از جراحی باید برای راه رفتن از عصا استفاده کند. و در طول این دو هفته درمان های فیزیوتراپی را هم شروع کند.
 • اگر در طول مراقبت متوجه هر نوع تورم و یا التهاب غیر معمولی شود باشد هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کند.
 • برای اجتناب از ایجاد التهاب بیشتر در محل جراحی، باید از رفتن به محیط های گرم و مرطوب مثل استخر خودداری کند.

خلاصه نکات

بازسازی رباط صلیبی یکی از روش های جراحی بسیار حساس و با اهمیت در جهت درمان آسیب های وارده به رباط زانو است. اگر به هر دلیل پارگی در قسمت رباط اتفاق افتاده باشد، روش هایی چون بخیه کردن و یا فیکس کردن محل آسیب تاثیری در درمان آن نخواهد داشت. تنها راه درمانی ترمیم و یا بازسازی قسمت آسیب دیده می باشد. برای انجام این روش از تکنیک اتوگرفت و یا آلوگرفت برای پیوند کردن رباط استفاده می شود.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *