[ratemypost]
۵ دقیقه
تزریق ژل به زانو

تزریق ژل به زانو

آنچه می خوانید...

امروزه وقتی که با بیماری آرتروز زانو به کلینیک فوق تخصصی زانو و لگن مراجعه می کنیم، در صورتی که سایر روش های درمانی برای ما مناسب نباشد پزشک معالج تزریق ژل به زانو را پیشنهاد می دهد. در این مقاله تزریق ژل به زانو و سایر مواردی که قبل از ترزیق باید بدانیم، توضیح داده شده است.

تزریق ژل به زانو چیست

 امروزه تزریق ژل به زانو که با نام های تجاری Synvisc  و Osteoartz  برای درمان آرتروز استفاده می شود. در یک مفصل سالم و طبیعی لایه ای از غضروف انتهای استخوان را می پوشاند.این غضروف به مفصل کمک می کند تا به طور یکنواخت حرکت کند وقتی که استخوان دچارآرتروز می شود این غضروف تجزیه شده و از انتهای استخوان محافظت نمی کند بنابراین مفصل توانایی حرکت صحیح خود را از دست می دهد.

ژل یا اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن و در مفاصل ما انسان ها یافت می شوند. در مفصل غصروف و مایع سینوویال وجود دارد که مفصل را روغن کاری می کند. در افرادی که مبتلا به آرتروز هستند مقدار هیالورونیک اسید بسیار کم می شود در واقع با تزریق ژل به این مفاصل آسیب دیده به غضروف برای محافظت از استخوان کمک می کنیم. همچنین با تزریق ژل به زانو باعث کاهش التهاب و  محافظت از غضروف در مقابل سایش و پارگی می شویم.

این روش درمانی تاثیرات بالایی را به همراه دارد و طی 5 مرحله در مطب انجام می شود. در این روش مقداری ژل هیالورونیک اسید تقریباً در حدود 2 میلی متر به طور مستقیم به داخل کپسول زانو تزریق می شود.

 به طور کلی تزریق ژل به زانو باعث:

 • کاهش درد
 • پیشرفت آهسته استئوآرتریت
 • باعث کاهش التهاب و افزایش بهبود حرکات بدن 
تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

نحوه تزریق ژل به زانو

در این روش ژل هیالورونیک اسید به طور مستقیم درون کپسول زانو تزریق می شود. این روش درمانی در کلینیک فوق تخصصی زانو و لگن و یا مطب پزشک انجام می شود .تزریق ژل معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و قبل از تزریق ژل پزشک سابقه پزشکی بیمار را در نظر می گیرد

تاثیرات ژل هیالورونیک اسید بر مفصل زانو

جالب است بدانید مفصل زانو 4 میلی متر مایع مفصلی دارد. همان طور که گفته شد این ژل به مفاصل کمک می کند که دامنه حرکتی بهتری داشته باشد و میزان لغزندگی آن افزایش می یابد. تزریق این ژل به سطوح استخوان ها که توسط غضروف پوشیده شده است کمک می کند که اصطحکاک آن کاهش یابد. همچنین این ژل یک لایه بالشتکی برای محافظت از مفاصل ایجاد می کند.

فرایند تزریق ژل به زانو شامل موارد زیر می باشد

 • شما به پشت روی میز دراز میکشید و زانوها را صاف نگه می دارید یا به صورت صاف می نشینید و زانوهایتان را خم می کنید. پزشک در این شرایط ژل را به درون کپسول مفصل تزریق می کند.
 • پزشک با الکل و یا بتادین زانوهایتان و محل تزریق را ضدعفونی می کند.
 • بهتر است در هنگام تزریق ژل عضلات و زانوهایتان را شل کنید و پزشک قبل از تزریق برای جلوگیری از درد از داروی بی حسی مانند لیدوکائین استفاده می کند.
 • در صورتی که مایع زیادی درون مفصل جمع شده باشد، پزشک به کمک سوزن آن را تخلیه می کند.
 • معمولا برای دقت بهتر در این روش از التراسوند استفاده می شود و تصاویر حاصل از اسکن التراسوند روی صفحه مانیتور نشان داده می شود.
 • بعد از تزریق محل تزریق تمیز شده و روی آن بانداژ قرار می گیرد

چه کسانی کاندید استفاده از تزریق ژل به زانو هستند

هیالورونیک اسید اولین درمان برای آرتریت زانو نمی باشد این روش برای افرادی استفاده می شود که:

 1. افرادی که دچار آرتروز زانو می باشند و این بیماری زندگی روزمره آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
 2. افرادی که دارو های مسکن و ضد التهاب تاثیری در بهبودی درد آن ها ندارد.
 3. افرادی که به علت مصرف  طولانی مدت دارو های ضد التهاب و استروئیدی دچار آسیب های کلیه، قلبی و… شده اند.
 4. افرادی که درگیر فشار خون و دیابت بالا می باشند و نمی توانند از این قبیل داروها استفاه کنند.
 5. افرادی که نمی توانند زانو خود را جراحی کنند و یا قصد دارند جراحی خود را به عقب بیاندازند.

عوارض تزریق ژل به زانو شامل موارد زیر می باشد

این روش درمانی دارای یک سری عوارض می باشد که این عوارض عبارتند از :

 • خونریزی
 • تاول زدن
 • سوزش و خارش
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی
 • تحریک پوست در اطراف زانو

تاثیر ژل هیالورونیک اسید بر التهاب و درد زانو

ژل هیالورونیک اسید به علت خواصی که دارد از شدت علائم و نشانه های آرتروز می کاهد. در برخی از افراد قابلیت ویسکوزیته ژل باعث اصطحکاک بهتر و جذب بهتر ضربه در مفصل زانو می شود. در برخی از افراد مولکول های ژل در اطراف پایانه های عصبی یک محافظ را به وجود می آورند که از ارسال سیگنال های درد به مغز جلوگیری می کند این مکانیسم باعث می شود که از شدت درد کاسته شودو مکانیسم مفصل زانو بهبود یابد

هزینه تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو چقدر است

برای آگاهی از هزینه درمان تزریق ژل به زانو باید به کلینیک فوق تخصصی زانو لگن در شیراز مراجعه کرده و یا با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید. کلینیک ژیوان با دارا بودن مجرب ترین پزشکان ارتوپدی درصف بهترین کلینیک های شیراز و جنوب کشور می باشد. به طور کلی این هزینه ها به دستمزد پزشک، نوع ژل و… بستگی دارد.

چه مدت پس از تزریق ژل اثر ضد درد آن نمایان می شود

بعضی از بیماران پس از تزریق،کاهش درد را احساس می کنند.اما لازم است که حداقل سه تزریق انجام شود.اگرچه همه افراد به طور یکسان به درمان پاسخ نمی دهند اما بیشتر بیماران اثرات ضد درد را بعد از 8 الی 12 هفته دریافت و احساس می کنند.

اثرات ضد درد پس از تزریق ژل به زانو چقدر ماندگاری دارد

 اگر چه پاسخ دریافت شده در همه بیماران به یکدیگر شبیه نیست، اما اثرات ضد درد تزریق ژل به زانو برای درمان آرتروز زانو حداقل به مدت شش ماه ماندگاری دارد.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *