[ratemypost]
۹ دقیقه
عارضه -خالی-کردن-زانو

خالی کردن زانو

آنچه می خوانید...

خالی کردن زانو یک عارضه شایع در میان افراد در گروه های سنی مختلف است که می تواند راه رفتن را برای آن ها مختل کند، اغلب افراد در سنین بالاتر ممکن است این اتفاق را تجربه کنند. در چنین شرایطی ممکن است در همان لحظه دچار شل شدن زانو و اختلال در حرکت شوید.

در واقع در حین انجام فعالیت های روزمره ممکن است فشار زیادی به ناحیه مفصل زانو که یکی از مهم ترین مفاصل است وارد شود. پس ناپایداری و خالی کردن زانو برای فرد ممکن است رخ هد.

در ادامه به این موضوع و ابعاد مختلف آن بیشتر می پردازیم. این گونه با آشنایی با این عارضه می تواند کمک شایانی در جهت ارتقا سطح دانش شما عزیزان گام بر می داریم.

 خالی کردن زانو چیست؟

خالی کردن زانو یکی از شایع ترین مشکلات زانو در بین افراد است. این مشکل شامل احساس پیچش یا بی ثباتی زانو در هنگام انجام فعالیت های اساسی می باشد و می تواند به دلیل وجود موارد زیادی از جمله آسیب دیدگی رباط باشد.

معمولا متخصصان ارتوپدی می توانند خالی کردن زانو را با روش های غیر جراحی مانند: فیزیوتراپی و دارو درمان کنند و در صورت لزوم جراحی زانو، پیشرفته ترین و کم تهاجم ترین گزینه های جراحی موجود ارائه خواهد شد.

علائم خالی کردن زانو کدام اند؟

رباط ها نوارهای رشته ای سختی هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند. در صورت آسیب دیدن رباط های داخل زانو، مفصل زانو دچار احساس درد، لرزش و بی ثباتی خواهد شد. ممکن است فرد هر لحظه حتی هنگام راه رفتن، ورزش یا ایستادن احساس خالی کردن را داشته باشد.

اگر عضلات زانو آسیب دیده باشند، نمی توانند به درستی منقبض شوند و احساس ضعف و درد ایجاد خواهد شد هم چنین ممکن است در صورت ابتلا به تورم علائم ذکر شده وجود داشته باشد.

معمولا آسیب دیدگی زانو به علت آسیب های ورزشی است، هرچند ممکن است در حین انجام هرگونه فعالیت بدنی که منجر به پیچ خوردگی زانو یا آسیب دیدگی مفصل می باشد، نیز رخ دهد.

موارد زیر شامل علائم خالی کردن زانو است

 • احساس خارج شدن زانو: این احساس زمانی رخ می دهد که زانو از جای خود خارج شده یا در آستانه خارج شدن باشد.
 • شل بودن: احساس سست بودن ساختارهای داخل زانو.
 • قفل شدن زانو: احساس قفل شدن یا گرفتگی مفصل زانو.
 • شنیدن صدا در زانو: احساس، یا حتی شنیدن، صدا از زانو.
 • دشوار بودن صاف کردن زانو
 • درد: احساس درد خفیف یا شدید
 • تورم

افراد زیر به احتمال زیاد خالی کردن زانو را تجربه خواهند کرد.

 • ورزشکاران جوان: ورزشکاران فعال در سنین نوجوانی کسانی هستند که بیشتر دچار آسیب های ورزشی می شوند.
 • رقصنده ها
 • افرادی که فعالیت های بدن سخت و شدید انجام می دهند
 • افرادی که دارای اضافه وزن هستند
 • زنان: ممکن است زنان مستعد ابتلا به مشکلات زانو باشند. زنان عدم انطباق بین بالای مچ پا و پایین استخوان ران را دارند.
 • افراد مسن: به دلیل فرسودگی غضروف زانو دچار این مشکل می شوند.
 • وجود داشتن آسیب از قبل: اگر فردی از قبل دچار مشکل شده باشد می تواند،مستعد آسیب دیگری کند.

چه زمانی علائم احتمال خالی کردن زانو وجود دارد؟

شرایط زیر می تواند منجر به خالی کردن حاد یا مزمن زانو شود.

 • آسیب حاد: این عارضه می تواند هنگام ورزش ، هنگام زمین خوردن یا هنگام تصادف با اتومبیل رخ دهد.
 • درد مزمن: ممکن است درد مزمن با ورزش خفیف یا هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها رخ دهد.

آیا علائم خالی کردن زانو جدی است؟

آسیب حاد: شدت خالی کردن زانوی را می توان با در نظر گرفتن علت و تاثیری که بر سطح فعالیت یا کیفیت زندگی دارد، ارزیابی کرد

آسیب خفیف: کشیدگی یا پیچ خوردگی خفیف یک آسیب ورزشی شایع است و با استراحت و فیزیوتراپی قابل بهبود است.

آسیب متوسط​: آسیب به غضروف می تواند منجر به آرتروز شود. خالی کردن زانو در اثر این عارضه می تواند متوسط باشد اما در صورت عدم درمان مزمن خواهد شد.

آسیب جدی: آسیب جدی، در صورت فراموش نشدند و اگر فراموش نشود، اگر در مصرف آن زیاده روی کنید، ناگهان می تواند بدتر شود. به عنوان مثال، پارگی جزئی ممکن است به یک پارگی کامل تبدیل شود.

علل خالی کردن زانو

شایع ترین دلایل بی ثباتی زانو شامل موارد زیر است.

 • رگ به رگ شدن رباط: پیچ خوردگی رباط های زانو، معنای این است که فیبرهای رباط ها به دلیل فرسودگی، و یا ضربه ناگهانی آسیب ببینند.
 • پارگی رباط: پارگی رباط ها، یعنی فیبرها به طور جزئی یا کامل پاره شوند. معمولا این عارضه هنگام دویدن اتفاق می افتد و سپس موجب تغییر جهت ناگهانی می شود.

مواردی که کمتر منجر به جالی کردن زانو می شود، شامل موارد زیر است.

 • آسیب عضلانی: عدم انقباض صحیح عضله آسیب دیده از نظر جسمی
 • تجمع مایعات در اثر آسیب: بنابراین در عملکرد عضلات تداخل ایجاد می کند.

دلایل خالی کردن زانو که بسیار کمتر اتفاق می افتد شامل موارد زیر است.

 • در رفتگی جزئی: ممکن است در صورت انجام دادن کارهای سنگین رباط ها دچار آسیب دیدگی شوند، احتمال دارد که به غضروف اطراف استخوان زانو نیز آسیب وارد شود هم چنین ممکن است کشکک زانو، به طور جزئی یا کامل جابجا شود. در رفتگی جزئی را سابولاسیون می نامند. در صورت آسیب دیدگی رباط ها و عدم نگه داشتن مچ پا در محل خود، در رفتگی می تواند رخ دهد.
 • پارگی غضروف: غضروف های انتهای استخوان های فوقانی و تحتانی پا، که در زیرکشکک زانو قرار دارد، می توانند پاره شوند. این عارضه اغلب همراه با پیچ خوردگی رباط اتفاق می افتد.
 • سایش غضروف ها: غضروف ها با گذشت زمان به تدریج از بین می روند و باعث درد و مشکل در حرکت می شوند در صورت عدم وجود مواد بالشتکی شکل (از ساییدگی جلوگیری می کنندو جذب کننده ضربه هستند) این اتفاق رخ خواهد داد.
 • بدشکلی مادرزادی: ممکن است کودک با عارضه ای متولد شده باشد که باعث می شود مفصل نسبت به لغزش از جای خود آسیب پذیر باشد.
علت -خالی-کردن-زانو
دلیل-خالی-کردن-زانو

آسیب منیسک

مینیسک ها دو تکه غضروف هستند که به عنوان جذب کننده ضربه در زانو، بین استخوان ران و استخوان ساق  پا قرار می گیرند.

اغلب آسیب به مینیسک همراه با آسیب دیدگی دیگر در زانو اتفاق می افتد، به خصوص در مواقعی که هر حرکت پیچشی یا ضربه مستقیم مانند تکل رخ دهد.

اگر غضروف ها به دلیل افزایش سن نازک و فرسوده شده باشند، ممکن است افراد در سنین بالا هنگام فعالیت های روزمره دچار این عارضه شوند.

علائم پارگی مینیسک شامل درد، سفتی و تورم است. دامنه حرکت زانو کمتر خواهد شد و زانو به سادگی حرکت نخواهد کرد و احتمالا قفل شود.

تشخیص پارگی مینیسک

تشخیص از طریق سابقه بیمار، معاینه فیزیکی ، آزمایشات حرکتی ساده و تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا MRI انجام می شود.

بسته به نوع دقیق آسیب، ممکن است با مراقبت های حمایتی مانند استراحت، استفاده از یخ و مصرف  داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ، به آسیب دیدگی اجازه داده شود که خود به خود بهبود یابد. در موارد دیگر، جراحی آرتروسکوپی و توان بخشی نیز می تواند به درمان کمک کند.

آسیب ACL

رباط صلیبی قدامی (ACL )یک تاندون فوق العاده مهم است که استخوان فمور (استخوان ران) را به استخوان  تیبیا (درشت نی) متصل می کند و یک رباط صلیبی قدامی می باشد. پارگی این رباط می تواند صدمات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. علائمی که همیشه با آسیب acl رخ می دهد، شامل درد زانو می باشد.

پیچ خوردگی زانو (mcl)

رباط جانبی (MCL) استخوان ران و استخوان ساق در قسمت داخلی مفصل زانو را به هم متصل می کند. پیچ خوردگی MCL آسیبی است که به این رباط وارد می شود (معمولاً از طریق چرخش و فشار در هنگام ورزش رخ می دهد)

علائمی که همیشه با پیچ خوردگی زانو (mcl) رخ می دهد، شامل: درد در زانو در اثر آسیب دیدگی می باشد

سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد پاتلوفمورال (PFPS) را زانوی دوند، زانوی جهنده، درد قدامی زانو، کندرومالاسی کشکک و سندرم مفصل پاتلوفمورال نیز می نامند.

استفاده بیش از حد در حین تمرین های ورزشی شایع ترین دلیل این عارضه می باشد است ، به خصوص اگر عدم انطباق در مفصل زانو یا آسیب قبلی در زانو وجود داشته باشد. این عارضه باعث از بین رفتن غضروف های زیر مچ پا شده و باعث درد در هنگام ورزش می شود.

این بیماری بیشتر در خانمها و در بزرگسالان جوانی که در ورزش فعالیت دارند شایع است اما ممکن است هرکسی را درگیر کند.

علائم شامل درد در جلوی زانو و اطراف مچ پا (کشکک) هنگام دویدن، نشستن، یا بالا رفتن از پله ها، یا پس از نشستن طولانی مدت است.

تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و از طریق اشعه ایکس، سی تی اسکن و یا MRI انجام می شود.

اغلب درمان این عارضه با استراحت رخ می دهد. مسکن های بدون نسخه؛ ورزش کم ضربه مانند شنا یا دوچرخه سواری. فیزیوتراپی برای تقویت و تثبیت زانو نیز می تواند موثر باشد.

جراحی فقط در موارد شدید مورد نیاز است و از طریق آرتروسکوپی برای از بین بردن قطعات غضروف آسیب دیده انجام می شود.

علائمی که همیشه با سندرم درد پاتلوفمورال رخ می دهد، شامل درد زانو است

آرتروز زانو

آرتروز التهاب یک یا چند مفصل است. درد، تورم و سفتی از علائم اصلی آرتروز است. هر مفصلی در بدن ممکن است تحت تأثیر این  بیماری قرار گیرد ، اما  این بیماری در زانو شایع تر است.

پیچ خوردگی زانو (lcl)

LCL رباط خارجی زانو است و  این عارضه باعث نا پایداری زانو می شود. هنگامی که فشار از نیمه داخلی به زانو وارد می شود، پیچ خوردگی رخ می دهد.این رباط بیشتر در هنگام ورزش آسیب می بیند

در رفتگی کشکک زانو

در رفتگی مفصل زانو هنگامی است که استخوانی که مفصل زانو، پاتلا را می پوشاند از جای خود خارج شود.کشکک زانو به طور معمول توسط تاندون هایی که آن را به عضلات اطراف مفصل زانو متصل می کنند در جای خود نگه داشته می شود.

درمان های  خالی کردن زانو و تسکین درد آن

درمان های خانگی خالی کردن زانو

دارمان هایی برای زانو که می توانید در خانه امتحان کنید عبارتند از:

 • استراحت: اگر درد ناگهانی در زانو و اطراف آن دارید، سعی نکنید به بازی یا ورزش ادامه دهید.
 • مصرف کردن داروهای بدون نسخه: برای درمان دردهای جزئی می توانید از ایبوپروفن استفاده کنید.

نتیجه گیری

درصورت که خالی کردن زانو در زندگی فرد تداخل ایجاد کند باید به به پزشک مراجعه کند. پزشک می تواند با استفاده از موارد زیر به بیمار کمک کند.

 • فیزیوتراپی: انجام دادن فیزیوتراپی می تواند شامل کشش و ورزش مناسب برای تقویت رباط ها، عضلات و تاندون های زانو باشد
 • استفاده از بریس
 • جراحی برای ترمیم غضروف و رباط های آسیب دیده

Source: https://www.buoyhealth.com/learn/knee-instability

 

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *