[ratemypost]
۱۳ دقیقه
درمان قطعی آرتزوز زانو

آرتروز زانو و چگونگی درمان آن

آنچه می خوانید...

آرتروز التهاب یک یا چند مفصل در بدن است. درد، تورم و سفتی از علائم اصلی آرتروز است. هر مفصلی در بدن ممکن است درگیر این بیماری شود. اما با توجه به گزارش های رسیده ابتلا این عارضه در مفصل زانو بیش از سایر اعضای بدن است.

آرتروز زانو انجام بسیاری از فعالیت های روزمره مانند: راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را دشوار می کند. این یک دلیل عمده از دست دادن زمان کار و یک معلولیت جدی برای بسیاری از افراد است.

شایع ترین نوع آرتروز و آرتریت روماتوئید است، اما بیش از 100 شکل مختلف وجود دارد. در حالی که آرتروز عمدتا یک بیماری برای بزرگسالان است، در موارد نادری برخی از اشکال کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگرچه هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد، اما گزینه های درمانی بسیاری برای کمک به کنترل درد و تحرک در افراد وجود دارد.

آناتومی زانو

بر اساس تحقیقات انجام شده زانو بزرگترین و محکم ترین مفصل در بدن شناخته شده است. از انتهای تحتانی استخوان ران (استخوان ران)، انتهای فوقانی استخوان درشت نی (استخوان ران) و کشکک (استخوان زانو) تشکیل شده است. انتهای سه استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو با غضروف مفصلی پوشیده شده است، ماده صاف و لغزنده ای که هنگام خم شدن و صاف کردن زانوی خود، از استخوان ها محافظت می کند.

دو قطعه غضروف به نام منیسک به عنوان کمک کننده بین استخوان ران و استخوان زانو قرار دارد. آن ها محکم و لاستیکی هستند تا به بالشتگی مفصل و پایداری آن کمک کنند.

مفصل زانو توسط یک پوشش نازک به نام غشای سینوویال احاطه شده است. این غشا مایعی آزاد می کند که غضروف را چرب کرده و اصطکاک را کاهش می دهد.

به طور کلی زانو از استخوان ها، غضروف ها، رباط ها و تاندون ها تشکیل شده است.

آرتروز چیست؟

آرتروز شایع ترین بیماری مفصل زانو است. این یک نوع بیماری که به تحلیل و ساییدگی مفاصل زانو می انجامد. اغلب در افراد 50 سال به بالا بروز می کند، اگرچه ممکن است در افراد جوان نیز وجود داشته باشد.

در این بیماری، غضروف های مفصل زانو به تدریج از بین می روند. با از بین رفتن غضروف ها، فرسوده و خشن شده و فضای محافظ بین استخوان ها کاهش می یابد. این می تواند منجر به اصطکاک استخوان روی استخوان شود.

آرتروز معمولاً به آهستگی ایجاد می شود و دردی که ایجاد می کند با گذشت زمان تشدید می شود.

روماتیسم مفصلی چیست؟

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که به چندین مفصل در سراسر بدن از جمله مفصل زانو حمله می کند. متقارن است، به این معنی که معمولاً در یک مفصل در دو طرف بدن تأثیر می گذارد.

در آرتریت روماتوئید، غشای سینوویال که مفصل زانو را پوشانده شروع به تورم می کند، این امر منجر به درد و سفتی زانو می شود.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است. این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن به بافت های خود حمله می کند. سیستم ایمنی بدن به بافت طبیعی آسیب می رساند (مانند غضروف و رباط ها) و باعث نرمی استخوان می شود.

آرتروز پس از سانحه

آرتریت پس از سانحه نوعی آرتروز است که پس از آسیب به زانو ایجاد می شود. به عنوان مثال شکستگی استخوان ممکن است به سطح مفصل آسیب برساند و منجر به آرتروز سال ها پس از آسیب شود. پارگی مینیسک و آسیب دیدگی رباط می تواند باعث بی ثباتی و ساییدگی بیشتر مفصل زانو شود که با گذشت زمان می تواند منجر به آرتروز شود.

علائم آرتروز زانو کدام اند؟

مفصل زانو تحت تأثیر آرتروز ممکن است دردناک و ملتهب باشد. به طور کلی، درد با گذشت زمان به تدریج ایجاد می شود، اگرچه شروع ناگهانی نیز ممکن است. علائم دیگری نیز وجود دارد:

 • مفصل ممکن است سفت و متورم شود و در نتیجه خم شدن و صاف کردن زانو مشکل شود.
 • درد و تورم ممکن است صبح یا بعد از نشستن یا استراحت بدتر شود.
 • فعالیت شدید ممکن است باعث شعله ور شدن درد شود.
 • قطعات شل غضروف و سایر بافت ها می توانند در حرکت صاف مفاصل اختلال ایجاد کنند. زانو ممکن است در حین حرکت “قفل” شود یا “بچسبد”. ممکن است شکسته شود، ضربه محکم یا ناگهانی ایجاد کند.
 • درد ممکن است باعث احساس ضعف در زانو شود.
 • بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز با تغییر دمای هوا رو به سردی، درد مفاصل را بیشتری را احساس می کنند.

آرتروز زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

با وجود هر یک از علائم مذکور باید به متخصص این حوزه درمانی مراجعه کنید تا نسبت به تشخیص به موقع و در پی آن درمانی سریع اقدام کند.

در هنگام ملاقات، پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما با شما صحبت خواهد کرد، معاینه فیزیکی انجام می دهد و احتمالاً آزمایش های تشخیصی مانند: اشعه ایکس یا آزمایش خون را تجویز می کند.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک شما به دنبال موارد زیر است:

 • تورم، گرما یا قرمزی مفصل
 • حساسیت به اطراف زانو
 • دامنه حرکت منفعل (کمکی) و فعال (خودگردان)
 • بی ثباتی مفصل
 • درد هنگام قرار گرفتن وزن روی زانو
 • اختلال در حرکت

تشخیص های بالینی

تصویربرداری ها

اشعه ایکس این آزمایشات تصویربرداری تصاویر مفصلی از ساختارهای متراکم مانند استخوان را ارائه می دهد. آن ها می توانند به تشخیص انواع مختلف آرتروز کمک کنند. با اشعه ایکس زانوی آرتروز ممکن است باریک شدن فضای مفصل، تغییر در استخوان و بروز استئوفیت ها دیده شود.

تست های دیگر گاهی اوقات ، برای تعیین وضعیت استخوان و بافت های نرم زانوی شما، ممکن است به اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی ام آر آی یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) نیاز باشد.

آزمایشات

پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون را برای تعیین نوع آرتروز شما توصیه کند. با برخی از انواع آرتروز ، از جمله آرتریت روماتوئید ، آزمایش خون به تشخیص مناسب کمک می کند.

درمان آرتروز زانو

همانطور که در مباحث پیشین نیز بدان اشاره شده است آرتروز زانو درمان قطعی در بر ندارد و صرفا می توان با کمک گزینه های مختلفی به بهبود و کنترل دردهای نشای از آن بپردازیم.

به طور کلی درمان را می توان به دو دسته عمده روش جراحی و غیر جراحی تقسیم کرد که در ادامه به توضیحی مفصل از آن می پردازیم:

درمان غیر جراحی

مانند سایر بیماری های، درمان اولیه آرتروز زانو بدون جراحی است. پزشک شما ممکن است طیف وسیعی از گزینه های درمانی را توصیه کند.

اصلاح سبک زندگی

برخی از تغییرات در زندگی روزمره شما می تواند از مفصل زانوی شما محافظت کرده و روند رشد بیماری را کم کند.

در ابت رابطه در نظر داشته باشید که فعالیت هایی که شرایط را بدتر می کنند، مانند: بالا رفتن از پله ها را به حداقل برسانید.

تغییر وضعیت از فعالیت های پرتحرک (مانند دویدن آهسته یا تنیس) به فعالیت های با ضربه كمتر (مانند شنا یا دوچرخه سواری) استرس كمتری روی زانوی شما ایجاد می كند.

کاهش وزن می تواند باعث کاهش فشار در مفصل زانو شود، در نتیجه باعث درد کم تر و افزایش عملکرد می شود.

فیزیوتراپی

ورزش های خاص می توانند به افزایش دامنه حرکت و انعطاف پذیری و هم چنین تقویت عضلات پای شما کمک کنند. پزشک یا یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه ورزشی منحصر به فرد ایجاد کنید که نیازها و سبک زندگی شما را برآورده کند.

دستگاه های کمکی

استفاده از وسایلی مانند: عصا، پوشیدن کفش یا درجات ضد ضربه یا پوشیدن باند یا بریس زانو می تواند مفید باشد. یک بریس به ثبات و عملکرد کمک می کند و اگر آرتروز در یک طرف زانو متمرکز شود، می تواند موثر واقع شود. دو نوع بریس وجود دارد که اغلب برای آرتروز زانو استفاده می شود: بریس”تخلیه کننده” وزن را از قسمت آسیب دیده زانو دور می کند، در حالی که بریس “پشتیبانی” به حمایت از کل بار زانو کمک می کند.

دارو درمانی و استفاده از پماد ها

استفاده از پمادهای تسکین دهنده درد یا کرم ها، یا استفاده از بانداژهای الاستیک برای پشتیبانی از زانو ممکن است تا حدی از درد تسکین یابد.

داروها انواع مختلفی از داروها در درمان آرتروز زانو مفید است. از آن جا که واکنش افراد نسبت به داروها متفاوت است، پزشک برای تعیین داروها و دوزهایی که بی خطر و موثر است از نزدیک با شما همکاری خواهد کرد.

مسکن های بدون نسخه و داروهای ضد التهاب معمولاً اولین انتخاب درمانی برای آرتروز زانو هستند. استامینوفن یک مسکن ساده و بدون نسخه پزشک است که می تواند در کاهش درد آرتروز موثر باشد.

مانند همه داروها، مسکن های بدون نسخه نیز می توانند عوارض جانبی ایجاد کرده و با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. حتماً درباره عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

نوع دیگر مسکن، داروی ضد التهاب غیراستروئیدی ها مانند: ایبوپروفن و ناپروکسن هم بدون نسخه و هم با نسخه پزشک در دسترس هستند.

درمان های جایگزین

بسیاری از اشکال درمانی جایگزین اثبات نشده اند، اما ممکن است برای شما مفید باشد به شرطی که یک پزشک واجد شرایط پیدا کنید و پزشک را از تصمیم خود مطلع کنید. درمان های جایگزین برای درمان درد شامل: طب سوزنی، نبض درمانی مغناطیسی، پلاسمای غنی از پلاکت و تزریق سلول های بنیادی است.

کورتیکواستروئیدها

(کورتیزون نیز شناخته می شوند) عوامل ضد التهابی قدرتمندی هستند که می توانند به مفصل تزریق شوند. این تزریق ها تسکین درد و التهاب را کاهش می دهند. با این حال، این اثرات به طور نامحدود ادامه نمی یابد. پزشک ممکن است به دلیل عوارض جانبی احتمالی، تعداد تزریقات را به سه یا چهار بار در سال، در هر مفصل محدود کند.

در بعضی موارد، درد و تورم ممکن است بلافاصله پس از تزریق بیشتر شود و احتمال آسیب دیدگی طولانی مدت مفصل یا عفونت وجود دارد. با تزریق مکرر، یا تزریق در مدت زمان طولانی، آسیب مفصل در واقع می تواند افزایش یابد تا کاهش یابد.

برای کاهش سرعت پیشرفت آرتریت روماتوئید از داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری استفاده می شود. داروهایی مانند: متوترکسات، سولفاسالازین و هیدروکسی کلروکین معمولاً تجویز می شوند.

علاوه بر این، این روش های بیولوژیکی ممکن است پاسخ ایمنی بیش فعال بدن را کاهش دهند. از آنجا که امروزه داروهای مختلف زیادی برای آرتریت روماتوئید وجود دارد، برای مدیریت موثر داروها اغلب به یک متخصص روماتولوژی نیاز است.

مکمل ویسکوز شامل تزریق مواد به مفصل برای بهبود کیفیت مایع مفصل است.

گلوکزآمین و سولفات کندرویتین، موادی که به طور طبیعی در غضروف مفصل یافت می شوند، می توانند به عنوان مکمل های غذایی استفاده شوند. اگرچه گزارش های بیمار نشان می دهد که این مکمل ها ممکن است درد را تسکین دهند، اما شواهدی مبنی بر استفاده از گلوکوزامین و سولفات کندرویتین برای کاهش یا برگشت روند آرتروز وجود ندارد.

هم چنین سازمان غذا و داروی ایالات متحده مکمل های غذایی را قبل از فروش به مصرف کنندگان آزمایش نمی کند. این ترکیبات ممکن است عوارض جانبی و همچنین تداخلات منفی با سایر داروها ایجاد کنند. همیشه قبل از مصرف مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

طب سوزنی

از سوزن های ظریف برای تحریک نواحی خاص بدن برای تسکین درد یا بی حس شدن موقت یک ناحیه استفاده می شود. اگرچه از آن در بسیاری از نقاط جهان استفاده می شود و شواهد نشان می دهد که می تواند به تسکین درد آرتروز کمک کند، اما مطالعات علمی کمی در مورد اثر آن وجود دارد.

پالس درمانی مغناطیسی

بدون درد است و با استفاده از سیگنال پالس به زانو که در یک میدان الکترومغناطیسی قرار می گیرد، کار می کند. مانند بسیاری از روش های درمانی جایگزین، نبض درمانی مغناطیسی هنوز اثبات نشده است.

درمان هایی مانند پلاسمای غنی از پلاکت پی آر پی و تزریق سلول های بنیادی شامل گرفتن سلول از بدن خود و تزریق مجدد آن ها به یک مفصل دردناک است.

PRP  از یک جز خون خود ، پلاسما ها استفاده می کند که از خون شما جدا شده غلیظ شده و به زانوی شما تزریق شده است. پلاکت ها حاوی “فاکتورهای رشد” هستند که برای کاهش علائم التهاب مفید است.

سلول های بنیادی سلول های پیش ساز هستند که می توانند از بدن شما گرفته و به زانوی شما تزریق شوند. از آن جا که آن ها سلول های اساسی هستند، ممکن است به بافت جدید تبدیل شوند و در نتیجه سطح مفصل آسیب دیده را بهبود بخشد.

در حالی که هر دو روش درمانی نوید بخش است، مطالعات بالینی هنوز ارزش آن ها را در درمان آرتروز تأیید نکرده است.

درمان جراحی

اگر درد ناشی از آرتروز باعث ناتوانی شود و با درمان غیر جراحی برطرف نشود پزشک ممکن است جراحی را برای شما توصیه کند. همانند همه جراحی ها، با روش های مختلف زانو خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. پزشک قبل از عمل در مورد عوارض احتمالی با شما صحبت خواهد کرد.

آرتروسکوپی

در این روش عمل جراح با تخصص و مهارت بالایی که دارد از برش های کوچک و ابزارهای نازک برای تشخیص و درمان مشکلات مفصلی استفاده می کنند.

تعویض کامل یا جزئی  مفصل زانو پزشک شما غضروف و استخوان آسیب دیده را برداشته و سپس سطوح جدید مفصل فلزی یا پلاستیکی را برای بازگرداندن عملکرد زانو قرار می دهد.

جراحی آرتروسکوپی اغلب برای درمان آرتروز زانو استفاده نمی شود. در مواردی که آرتروز با پارگی مینیسک تحلیل برنده همراه باشد، ممکن است جراحی آرتروسکوپی برای درمان توصیه شود.

پیوند غضروف

بافت غضروف طبیعی و سالم ممکن است از قسمت دیگری از زانو یا از یک بانک بافت گرفته شود تا سوراخ غضروف مفصلی پر شود. این روش معمولاً فقط برای بیماران جوانی که مناطق کوچکی از غضروف آسیب می بینند در نظر گرفته می شود.

سینوکتومی پوشش مفصلی آسیب دیده توسط آرتریت روماتوئید برداشته می شود تا درد و تورم کاهش یابد.

استئوتومی

در استئوتومی زانو، یا از ناحیه درشت نی (استخوان ران) بریده می شود و سپس برای از بین بردن فشار روی مفصل زانو تغییر شکل می یابد. در موارد ابتلا به آرتروز در مراحل اولیه که فقط به یک طرف مفصل زانو آسیب زده است، استئوتومی زانو استفاده می شود. با جابجایی وزن از سمت آسیب دیده مفصل، استئوتومی می تواند درد را تسکین داده و عملکرد زانوی مفصلی شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

نتایج درمان آرتروز زانو

بعد از هر نوع جراحی برای آرتروز زانو، یک دوره بهبودی وجود دارد. زمان بهبودی و توان بخشی به نوع جراحی انجام شده بستگی دارد.

پزشک ممکن است برای کمک به شما در بازیابی قدرت در زانوی خود و برای بازگرداندن دامنه حرکتی، فیزیوتراپی را توصیه کند. بسته به روش خود، ممکن است لازم باشد از زانو بند استفاده کنید، یا برای مدت زمانی از عصا استفاده کنید.

در بیشتر موارد، جراحی درد را تسکین می دهد و انجام کارهای روزمره را با سهولت بیشتری امکان پذیر می کند.

منبع:

https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *