[ratemypost]
۴ دقیقه
درمان اسگود شلاتر یا درد زانو در نوجوانان

درمان اسگود شلاتر یا درد زانو در نوجوانان

آنچه می خوانید...

آیا تا به حال اسم بیماری اسگود شلاتر را شنیده اید؟ شاید برای شما شنیدن اسم این عارضه کمی  ترسناک باشد.

اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا اسگود شلاتر یک بیماری مزمن نیست و علت درد زانو در نوجوانان می باشد و در واقع آسیبی است که به دنبال یک حرکت نابجا و شدید در مفصل ایجاد می شود.

عموما کودکان و نوجوانان بین 8تا 13سال را درگیر می کند و شیوع آن در پسران شایعتر از دختران می باشد. برای شناخت هر چه بیشتر این بیماری در این مقاله همراه ما باشید.

بیماری درد زانو در نوجوانان یا اسگود شلاتر

بیماری اسگود شلاتر یک‌ حالت‌ موقتی‌ در ناحیه‌ زانو می باشد که‌ با ورم‌ و احساس‌ درد زانو در نوجوان همراه است. در این‌ بیماری‌ دکمه‌ استخوان‌ تیبیا Tibial tuberosity (یک‌ برآمدگی‌ روی‌ استخوان‌ تیبیا درست‌ در زیر کلاهک‌ زانو) درگیر می‌شود.

بعضی عضله‌ها و تاندون‌ها در طول جهش‌های رشد نوجوانان به سرعت رشد می‌کند، اما سرعت رشد تمام آنها همواره یکسان نیست. با انجام فعالیت بدنی این تفاوت در اندازه و قدرت عضله‌های چهارسر ، فشار بیشتری را به صفحه رشد نزدیک سر استخوان درشت نی وارد می‌کند.

صفحه رشد در مقایسه با دیگر بخش‌های استخوان ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر است. در نتیجه صفحه رشد هنگام تحمیل فشار فیزیکی و استفاده بیش از حد تحریک می‌شود. این تحریک برآمدگی دردناکی را زیر کاسه زانو ایجاد می‌کند. این برجستگی نشانه اصلی بیماری ازگود اشلاتر است.
 معمولاً درد مزمن در جلو و مرکز زانو در میان نوجوانانی که ورزش می کنند، شایع تر است.

علائم درد زانو در نوجوانان

علت درد زانو در نوجوانان

زانو درد در نوجوانان اغلب به دلیل، انواع مختلف ورم تاندون و ورم برآمدگی استخوانی به وجود می آید. مانند بیماری ورم تاندون کشکک زانو، تورم تاندون عضله چهار سر ، بیماری Osgood-schlatter و سندروم کشش رانی کشککی.
 استفاده بیش از حد زانو باعث اختلال در هم محوری و هم ترازی می شود که می تواند باعث افزایش فشار بر کشکک زانو شود. فشار می تواند باعث خارج کردن کشکک از فرورفتگی خود شده و درد ایجاد نماید.
چرخش غیرطبیعی لگن، روش های نامناسب تمرین و عدم انعطاف پذیری ماهیچه ران،  نیز می توانند باعث فشار بر روی مفصل زانو شوند.

این‌ بیماری‌ اغلب‌ هر دو زانو را مبتلا  می سازد و در نوجوانان‌ از هر دو جنس‌ بروز می‌کند. این‌ اختلال‌  معمولاً پس‌ از ۱۶ سالگی‌ شایع‌ نیست‌

علائم بیماری اسگود شلاتر

علائم این عارضه عبارتند از :

  • ایجاد یک‌ برآمدگی‌ متورم‌، گرم‌ و دردناک‌ در زیر زانو
  • درد زانو هنگام فعالیت  های بدنی‌، به‌ خصوص‌ هنگام‌ باز کردن‌ زانو مثلا بالا رفتن‌ از پله‌، پریدن‌ یا بلندکردن‌ وزنه
  • افزایش شدت درد زانو در بیماران مبتلا به بیماری اسگود شلاتر
  •  سختی تحمل وزن
  • صدای کوتاه و تیز در زانو هنگام فلکشن
  • درد هنگام فلکشن

تشخیص علت درد زانو در نوجوانان

برای تشخیص بیماری اسگود شلاتر در ابتدا پزشک متخصص زانو و لگن میزان فعالیت های بیمار مورد بررسی قرار می دهد. زیرا فعالیت های ورزشی که در آنها پرش های زیادی انجام می شود در بروز این بیماری دخیل هستند.

تشخیص دقیق بیماری اسگود شلاتر با بررسی رادیوگرافی زانو و اسکن از استخوان انجام می شود. شما می توانید  برای تشخیص و درمان این بیماری به مرکز فوق تخصصی زانو و لگن مراجعه نمایید.

اسگود شلاتر در نوجوانان

درمان درد زانو در نوجوانان

  • در ابتدا برای درمان‌ بیماری اسگود شلاتر بهتر است از کیسه‌ یخ‌ بر روی‌ محل‌ عارضه‌، داروها (در صورت‌ نیاز) و کاهش‌ تحرک‌ ورزشی‌ شروع کنیم.
  • برای‌ درمان و بهبود و تسکین درد زانو، گرم‌ کردن‌ محل‌ درد با کمپرس‌ گرم‌، بالشتک‌های‌ گرم‌کننده‌، لامپ‌های‌ گرمایی‌، دیاترمی‌ یا امواج‌ ماورای صوت‌ نیز کمک‌کننده‌ است‌.
  •  گاهی‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد پای‌ بسته‌ به‌ مدت‌ ۶ تا ۸ هفته‌ بی‌حرکت‌ گردد (با کمک‌ زانوبند کشی‌، گچ‌گیری‌ یا آتل‌گیری‌)
  •  جراحی‌ در صورت‌ عدم‌ موفقیت‌ موارد فوق‌ در بیماری اسگود شلاتر به‌ ندرت‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ گردد.

در صورتی که مجبور به انجام فعالیت های سنگین هستید پیشنهاد می شود حتما از بریس زانو استفاده کنید. بریس با فشاری که بر روی کشکک می آورد از آسیب دیدگی مجدد به زانو جلوگیری می کند.

چه زمانی برای درمان اسگود شلاتر زانو جراحی انجام می شود ؟

در برخی از موارد و ندرتاً، اگر خرده‌های استخوان این ناحیه از پا در بزرگسالی موجب درد شود و یا اگر درد تشدید یافته و موجب ناتوانی فرد شده و بعد از جهش رشد برطرف نشود در چنین شرایطی برای رهایی از بیماری ازگوداشلاتر و برداشتن رشد بیش از حد استخوان جراحی توصیه می‌شود.

هدف اولیه جراحی ازگوداشلاتر، برداشتن خرده‌های استخوانی است که موجب تحریک تاندون زانو می‌شوند. با خارج کردن خرده‌های استخوان بیمار می‌تواند بدون درد ناشی از بیماری ازگوداشلاتر به فعالیت‌های خود ادامه دهد. جراحی شامل خارج کردن پوسته استخوانی درمان نشده یا تثبیت آن‌ها در قسمت فوقانی استخوان ساق پا (تیبیا) است.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *