[ratemypost]
۶ دقیقه
در مورد زانوی ضربدری بیشتر بدانید

زانوی ضربدری

آنچه می خوانید...

همانطور که می دانید زانو یکی از مهم ترین اعصای بدن اسنان محسوب می شود به طوری که تمامی فشار و بار انسان بر روی این عضو است. شاید یکی از دلایلی که مفصل زانو را محکم ترین مفصل در بدن می نامند همین باشد که در ناحیه زانو به قدرت و توانایی بیشتری برای تحمل وزن بدن و انجام فعالیت های جسمانی انسان ها دارد.

حال بنابر دلایل مختلفی امکان بروز عارضه های ناخوشایندی برای این عضو حیاتی وجود دارد.
زانوی پرانتزی، زانوی ضربدری، شکسته شدن و سایر مشکلاتی که مدام در کمین در خطر انداختن سلامتی مان است.

در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص این نوع ضایعه ای ناخوشایند یعنی زانوی ضربدری که اغلب در کودکان شایع تر است بحث کنیم تا با مطالعه این مطالب به سطح بالای از آگاهی دست یابید.

زانوی ضربدری چیست؟

 زانوی ضربدری بیماری محسوب نمی شود و یک اختلال به شمار می آید که در این اختلال زانو ها در تماس یکدیگر هستند اما ساق پا ها کاملا با هم فاصله دارند. این اختلال اغلب در کودکان مشاهده می شود که باعث نگرانی والدین می شود.

در بیشتر مواقع با گذشت زمان و بالا رفتن سن این عارضه بهبود می یابد اما اگر زانو ها ضربدری باقی بماند نیاز است که اقدامات درمانی اغاز شود.

به طور میانگین بیشتر بچه هایی که شروع به راه رفتن می کنند دارای زانو های پرانتزی هستند که تا حدود 2 الی 5/2 سالگی این مشکل حل می شود و سپس کودک دچار حالت ضربدری زانو ها می شود که معمولا این اختلال تا حدود سن 7 سالگی اصلاح می شود.

دانستنی های زانو ضربدری
تفاوت زانوی ضربدری با زانوی سالم

علائم زانوی ضربدری

 1. درد پشت ساق و جلوی ران
 2. کوتاهی تاندون اشیل
 3. دور شدن قوزک داخلی از یکدیگر
 4. سائیدگی بیش از حد کناره های داخلی کفش
 5. خستگی زودرس به هنگام راه رفتن و دویدن
 6. راه رفتن با پاهای چرخیده به خارج و گاه به صورت عکس با پنجه های چرخیده به داخل

علت تغییر شکل زانوی ضربدری

 1. چاقی یا اضافه وزن زیاد موجب این اختلال می شود.
 2. وجود بیماری نرمی استخوان یا همان راشیتیسم
 3. داشتن زمینه ی ارثی
 4. کوتاه بودن نواره خاصره- درشت نی
 5. پارگی رباط جانبی داخلی زانو و کوتاهی رباط جانبی خارجی
 6. ضعف عضلات نیم غشائی و نیم وتری
 7. زود راه رفتن کودک
 8. ایجاد شکستگی در سطوح مفصلی و یا شکستگی در قسمت بالا و پایین مفصل
 9. کوتاهی عضله ی دو سر رانی
 10. کاهش زاویه بین سر و گردن استخوان ران با تنه آن

چه چیزی باعث ضربدری شدن پاها می شود؟

بروز برخی عوامل باعث می شود که فرد دچار زانوی ضربدری شود. که این عوامل عبارتند از:

برخی بیماری ها مانند نرمی استخوان و اسکوروری که بر اثر مشکلاتی مانند سوء تغذیه به وجود می آید می تواند بر چگونگی شکل گیری استخوان ها تاثیر بگذارد و موجب ضربدری شدن پاها شود.

بروز عفونت های استخوانی مانند استنومیلیت باعث ضربدری شدن پاها و زانو ها می شود.

بروز برخی بیماری های ژنتیکی در انسان باعث می شود که فرد دچار این اختلال شود.

اگر فرد به بیماری های مفاصلی مانند آرتروز یا رماتیسم مبتلا باشد احتمال اینکه به به اختلال زانو ضربدری دچار شوند زیاد است.

اگر به استخوان ساق پای کودک آسیبی وارد شود می تواند باعث بروز این اختلال شود.

چاقی بیش از اندازه می تواند بر نحوه ی راه رفتن فرد تاثیر بگذارد که با این وجود زانو ها دچار حالت ضربدری می شوند.

عوارض احتمالی ابتلا به زانوه های ضربدری

ایجاد مشکل در راه رفتن

ایجاد مشکلات روحی در فرد بخاطر تا رضایتی که از خود در راه رفتن دارد. این اشکال موجب می شود که فرد اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

اگر این اختلال به موقع درمان نشود ممکن باعث شود که فرد در بزرگسالی دچار مشکلات حاد تری مانند ارتروز شود.

فرد به خاطر اینکه در این حالت نمی تواند به خوبی راه برود احساس درد شدیدی در ناحیه ی زانو خود می کند.

احساس سفتی مفصل

فرد نمی تواند هنگام راه رفتن به خوبی تعادل خود را حفظ کند.

نحوه ی درمان زانو های ضربدری

این اختلال اغلب برای کودکان پیش می آید که توصیه می شود که از همان کودکی به متخصص ارتوپد مراجعه شود تا بتوان هرچه سریع تر این مشکل حل شود. اما با بالا رفتن سن کودک احتمال درمان حالت ضربدری زانو ها در کودکان کاهش پیدا می کند. هنگامی که علت اصلی ابتلا به این اختلال وجود اختلالات تغذیه ایی، بیماری های مفاصل و سایر بیماری ها باشد می توان با درمان آن ها و اصلاح برنامه ی غذایی به بهود آن کمک کرد.

مصرف ویتامین D، ویتامین C، و سایر ویتامین ها می تواند به روند بهبود این اختلال کمک کند. روش های درمانی دیگری نیز وجود دارد که عباتند از:

بریس های مخصوص اصلاح زانوی ضربدری

از بریس ها و کفش های مخصوص برای درمان و اصلاح زانو های ضربدری استفاده می شود. با کمک این بریس ها می توان زاویه ی زانو ها را اصلاح کرد و به روند بهبود این مشکل کمک کرد.

فیزیوتراپی

در این روش می توان با استفاده از برنامه های ورزشی مشخص و حرکات کششی مناسب با وضعیت، انحراف به به وجود امده در زانو ها را اصلاح کرد. همچنین با انجام این روش می توان درد حاصل از این اختلال را کاهش داد و با تقویت عضلات پا، فیزیوتراپیست می تواند به فرد اسیب دیده کمک کند تا در وضعیت بهتری قرار بگیرد.

حرکات اصلاحی برای اصلاح زانو های ضربدری

حرکات مختلفی وجود دارد که با انجام دادن ان ها می توان از ابتلا به این اختلال جلوگیری کرد. یکی از این حرکات بالا اوردن پا در حالت صاف می باشد که این حرکت به تقویت عضلات بدن بسیار کمک می کند.

حرکت دیگری که فرد می تواند انجام دهد این است که روی یک صندلی بشیند و کف هر دو پایش را روی زمین بگذارد سپس یکی از زانو های خود را در حالت صاف قرار دهد و چند لحظه صبر کند. این کار را باید هر چند دقیقه یک بار انجام دهد.

فرد می تواند به حالت پشت بخوابد در حالی که زانو های خود را در حالت صاف نگه داشته است یکی از پا هایش را بالا بیاورد و چند لحظه صبر کند و سپس چندین بار این حرکت را با فواصل کم و مشخص انجام دهد.

هنگامی که فرد ایستاده است یکی از زانو های خود را خم کند و پایش را به سمت عقب ببرد به صورتی که پا با باسن فرد برخورد کند.

همچنین انجام این روش به صورتی که روی شکم خوابیده شود برای فرد مناسب است و باید انجام شود.

نتیجه گیری

اما در مواقعی که حالت ضربدری پاها بسیار شدید باشد و این مشکل تا بزرگ سالی با فرد همراه باشد انجام عمل جراحی توسط متخصص ارتوپد به فرد اسیب دیده توصیه می شود که به کمک این روش بتوان این مشکل را رفع کرد.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *