[ratemypost]
۱۳ دقیقه
درمان پارگی مینیسک زانو

پارگی منیسک زانو

آنچه می خوانید...

در این مقاله قصد داریم تا در مورد ترمیم مینیسک صحبت کنیم. بدن انسان یک سیستم برنامه ریزی شده دقیق است که برای برخورد با شرایط مختلف امکانات مناسب با آن شرایط را در نظر گرفته است. یکی از موقعیت ها و یا شرایطی که ممکن است برای هر فردی ایجاد شود، وارد شدن ضربه به بدن و یا به طور ویژه به استخوان های فرد می باشد. یکی از نواحی حساس که ممکن است وارد شدن ضربه به آن سبب ایجاد آسیب های جبران ناپذیر شود، زانو می باشد. با یک نگاه اولیه به زانو مشاهد می کنیم که نواحی زانو در بدن ما از تلاقی استخوان ها مختلف ایجاد شده است که در محل اتصال آن ها غضروف قرار دارد. با توجه به اینکه محل های تلاقی استخوان ها در بدن بسیار حساس و با اهمیت هستند، قطعا بدن برنامه ریزی خود را برای محافظت از آن ها دارد. یکی از مهم ترین محافظ هایی که بدن برای جلوگیری از آسیب به قسمت زانو در نظر دارد مینیسک می باشد. اگر الان بار اولی است که اسم مینیسک را می شنوید، باید بگویم مینیسک  غضروف هلالی شکل زانو می باشد. عوامل مختلفی می تواند سبب ایجاد آسیب  و یا در موارد حاد سبب ایجاد پارگی در آن شود.

پارگی مینیسک پارگی در غضروف های زانو است. عملکرد مینیسک برای بهبود تناسب بین استخوان ران و درشت نی، جذب شوک و توزیع بار در زانو و کمک به حرکت مایع روان کننده در اطراف زانو است. مینیسک می تواند در اثر ضربه یا آسیب یا از تحلیل رفتن پاره شود.

زانو از استخوان ران، درشت نی (استخوان پا) و کشکک (کلاهک زانو) تشکیل شده است. رباط ها استخوان های زانو را به هم متصل می کنند و کشکک در عضله چهار سر ران جلوی زانو قرار دارد.

بین استخوان ران و درشت نی دو قسمت وجود دارد، یکی در طرف میانی (داخلی) زانو و دیگری در طرف جانبی (بیرونی) زانو. به هر یک از این لنت ها مینیسک گفته می شود.

 

پارگی مینسک زانو
همه چیز در مورد پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو چیست؟

مینیسک از فیبروکارتاژ ساخته شده است که به آن بافتی لاستیکی می بخشد. در داخل مینیسک نیز الیاف کلاژن وجود دارد که به حفظ شکل مینیسک کمک می کند. منیسک فقط در پیوندهای خارجی آن خونرسانی می کند. بنابراین، حدود 4/5 از مینیسک خون رسانی ندارد و بنابراین در صورت پاره شدن، نمی تواند بهبود یابد.

 انواع مینیسک

اگر نگاهی به آناتومی قسمت زانو داشته باشید، مشاهده خواهید کرد که استخوان ساق پا و ران ، در محل زانو برخوردی با یکدیگر ندارند. به همین علت استخوان ساق پا در این ناحیه صاف می باشد در حالی که استخوان ران یک حالت منحنی مانندی دارد. اگر در ناحیه زانو این اختلاف شکل وجود داشته باشد، هیچگاه شما نمی توانید حتی روی پاهای خود بایستید، چه برسد به اینکه بتوانید راه بروید، بنابراین برای ره این اختلاف شکل بافت مینیسک در ناحیه زانو قرار گرفته است. زانوی انسان دارای دو نوع مینیسک می باشد که شامل:

مینیسک خارجی

این نوع مینیسک دارای ساختار لیفی غضروفی می باشد. در قسمت خارجی استخوان زانو و در بالای استخوان درشت نی قرار گرفته است. کار اصلی این نوع مینیسک تطابق سطح استخوان درست نی با استخوان ران می باشد.

مینیسک داخلی

این نوع هم مشابه نوع خارجی از جنس غضروف مستحکم می باشد. این مینیسک در قسمت داخلی زانو و درست بالای لقمه استخوان نازک نی قرار گرفته است. همانند نوع خارجی این مینیسک هم سبب تطابق سطح استخوان نازک نی با سر استخوان ران می شود.

دلایل ایجاد آسیب در مینیسک

  • چرخش ناگهانی در قسمت زانو که بیشتر در مسابقات ورزشی اتفاق می افتد. معمولا پارگی در قسمت مینیسک در این شرایط زمانی اتفاق می افتد که زانو در حین چرخش خم شود.
  • وارد شدن ضربه های ناگهانی در قسمت زانو از دیگر دلایل ایجاد پارگی در قسمت زانو می باشد. در این وضعیت هم زمانی که زانو خم باشد و ضربه ناگهانی به آن وارد شود احتمال پارگی در قسمت مینیسک افزایش می یابد.
  • بلند کردن اجسام سنگین از دیگر دلایل پارگی در قسمت مینیسک می باشد. معمولا با افزایش سن در افراد بافت مینیسک دچار تحلیل شده و ضعیف می شود. به همین دلیل بلند کردن اجسام سنگین در این افراد احتمال پارگی در قسمت مینیسک را افزایش می دهد.

یکی از دلایلی که بسیار در بین خانم ها رایج می باشد، اضافه زیاد در افراد است که با افزایش سن احتمال ایجاد پارگی را بالا می برد.

مینیسک پاره شده در هنگام قفل شدن زانو نیاز به توجه فوری دارد. زانو وقتی قفل شود که نه کاملاً خم شود و نه کاملاً صاف شود زیرا چیزی در داخل آن گیر کرده است. قفل شدن به این معنی است که قسمت پاره شده مینیسک در قسمتی از زانو در جایی که متعلق یا مناسب نیست جابجا شده است.

برخی افراد تصور می کنند که فقط ورزشکاران می توانند مینیسک را پاره کنند. این درست نیست. حتی افرادی که خود را “ورزشکار” نمی دانند می توانند مینیسک را پاره کنند. برخی از مینیسک ها در هنگام فعالیت های روزمره مانند: سوار شدن و خارج شدن از ماشین یا چمباتمه زدن، پارگی می کنند. منیسکی هم چنین در هنگام شرکت در فعالیت های تفریحی مانند: اسکی، رقص یا راکت بال اشک می ریزد.

علائم پارگی منیسک زانو

  • اگر پارگی و یا آسیب ایجاد شده خفیف باشد، معمولا درد و تورم زیادی در زانو مشاهده نمی شود. فرد قادر به ایستادن و راه رفتن است ولی به سهولت نمی تواند کارهای روزانه را انجام دهد.
  • اگر پارگی و یا آسیب وارده متوسط باشد، فرد معمولا در مرکز زانو خود احساس درد می کند. تورم هم درد قسمت های زانو مشاهده می شود. معمولا این نوع پارگی در اثر بلند کردن اجسام سنگین اتفاق می افتد.
  • اگر آسیب شدید باشد، یک قسمت از مینیسک شل شده و در داخل زانو حرکت می کند. در این شرایط فرد قادر به حرکت و یا خم کردن زانو نیست. رنگ زانو تغییر کرده و آبی رنگ می شود که در اثر پارگی رگ های موجود در قسمت زانو می باشد.

علائم اولیه پارگی مینیسک

شامل درد و تورم به خوبی موضعی در زانو است. درد معمولاً در قسمت داخلی یا خارجی زانو است، نه در اطراف کاسه زانو.

هنگامی که بیمار آسیب خاصی را به یاد می آورد که منجر به درد و تورم شده است، تورم غالباً تا روز بعد از آسیب اتفاق نمی افتد. تورم لزوماً در همان ناحیه درد نیست.

پارگی مینیسک هم چنین می تواند باعث گرفتگی یا قفل شدن زانو شود. گاهی اوقات زانو در یک رده متوسط ​​در روز قرار می گیرد. گاهی اوقات بیمار می تواند قبل از اینکه زانو را صاف کند، با خم شدن و پیچاندن آن زبون را باز کند. پارگی مینیسک معمولاً باعث ایجاد درد موضعی در زانو می شود. درد اغلب هنگام حرکات پیچشی یا چمباتمه زدن شدیدتر است. تا زمانی که مینیسک پاره شده زانو را قفل نکند، بسیاری از افراد مبتلا به مینیسک پاره می توانند بدون درد راه بروند، بایستند، بنشینند و بخوابند. سایر افراد دریافتند که مینیسک پاره شده مانع مشارکت راحت آن ها در فعالیت های معمول روزمره می شود.

شدت علائم پارگی منیسک زانو

در طی 4-6 هفته، درد و تورم ممکن است کاهش یابد و فعالیت های زندگی روزمره قابل تحمل شوند. با این حال، فعالیت های ورزشی ممکن است درد و تورم را تولید کنند. حتی گاهی اوقات فعالیت های زندگی روزمره مانند: بالا و پایین رفتن از پله ها یا سوار شدن و خارج شدن از اتومبیل ممکن است باعث ایجاد درد در زانو با پارگی مینیسک شود.

جدا شدن مینیسک زانو
همه چیز درباره پارگی مینیسک زانو

اثرات جانبی پارگی منیسک زانو

پارگی مینیسک اغلب باعث مایع شدن مفصل اضافی در زانو می شود. وقتی زانو کمی خم است، فضای بیشتری در زانو برای مایعات وجود دارد. بنابراین، افرادی که تورم مزمن دارند تمایل دارند زانوی درگیر را در حالت خم نگه داشته و دچار گرفتگی همسترینگ و انقباض مفصل شوند. هم چنین، یک قطعه مینیسک پاره شده که در حال حرکت به داخل و خارج از محل است، می تواند به سطوح مفصلی (گلایدر) مجاور آسیب برساند و منجر به آرتروز شود.

تحرک

پارگی مینیسک می تواند از حرکت طبیعی زانو بدون درد جلوگیری کند و بنابراین می تواند توانایی بیمار در بالا رفتن از پله ها یا سوار و خارج شدن از صندلی ها و ماشین ها را مختل کند. گاهی اوقات درد در زانو باعث می شود که مغز عضله چهار سر ران را در زانو خاموش کند و منجر به احساس “تسلیم” شود.

فعالیت های روزانه
مینیسک پاره شده علاوه بر ایجاد مشکل در فعالیت های زندگی روزمره ، توانایی شرکت در ورزش های فعال را مختل می کند ، به ویژه هنگامی که حرکات چرخشی داشته باشد.

پیش بینی
مینیسک پاره شده قطعاً تهدید کننده زندگی نیست. پس از درمان، زانو معمولاً برای سال ها عملکرد طبیعی خواهد داشت.

پارگی مینیسک که به صورت مکرر یا مزمن زانو را گرفته، قفل کرده یا تورم ایجاد می کند، باید قبل از آسیب رساندن به غضروف مفصلی در زانو، برداشته یا ترمیم شود.

بیشتر پارگی های مینیسک آسیب زا در اثر آسیب چرخشی هنگام زانو می چرخد ​​اما پا در موقعیت خود ثابت می ماند.

مینیسک همچنین می تواند از خمیدگی شدید زانو پاره شود.

ترکیبی از خم شدن ، چرخش و ضربه ناگهانی که در برخی از انواع ورزش های رزمی رخ می دهد ، با پارگی مینیسک جانبی همراه است.

پارگی مینیسک ضربه ای معمولاً در مینیسک شعاعی یا عمودی است و به احتمال زیاد قطعه ای متحرک ایجاد می کند که می تواند در زانو گیر کند و بنابراین به درمان جراحی نیاز دارد.

پارگی مینیسک چگونه تشخیص داده می شود؟

پارگی مینیسک اغلب با معاینه فیزیکی زانو قابل تشخیص است. پزشک با استفاده از مانورهای خاص پیچش، تورم، حساسیت روی خط مفصل، از دست دادن حرکت و درد را جستجو می کند.

آزمایشات بالینی
برای تأیید تشخیص پارگی مینیسک می توان از MRI ​​استفاده کرد.

معرفی انواع روش های ترمیم مینیسک

استفاده از کمپرس یخ

یکی از روش هایی که معمولا در درمان ابتدایی آسیب مینیسک استفاده می شود، استفاده از کمپرس یخ در کنار مصرف داروهای ضد التهابی می باشد. پزشکان معتقدند کاهش التهاب در نواحی زانو تاثیر بسیار زیادی در بهبودی پارگی مینیسک دارد.

انجام حرکات اصلاحی زانو

در بسیاری از موارد که پارگی و یا آسیب وارده به زانو جزئی و یا خفیف می باشد، انجام حرکات اصلاحی می تواند تا حد زیاد از ایجاد آسیب های بیشتر جلوگیری کند. بنابراین حرکات فیزیوتراپی می تواند در درمان موثر باشد.

انجام حرکات ورزشی مناسب

برخی حرکات ورزشی مناسب می تواند در درمان سریعتر این آسیب ها اثرگذار باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که انجام این حرکات ورزشی باید زیر نظر پزشک متخصص باشد.

عمل جراحی ترمیم مینیسک

زمانی که آسیب ایجاد شده در قسمت مینیسک بسیار حاد و شدید باشد، پزشک اقدام به عمل جراحی می کند. به دلیل نوع بافت ناحیه مینیسک پزشکان معمولا ترجیح می دهند تا روش ترمیم مینیسک را استفاده کنند و تا حد امکان ناحیه مینیسک را بخیه نزنند. در روش ترمیم نواحی پاره شده خارج شده و سپس با پروتز های مخصوصی جایگزین می شود. جراحی مینیسک زانو به دو صورت می باشد که شامل:

مینیسکتومی جزئی

زمانی که در قسمتی از زانو پارگی شدید اتفاق افتاده باشد و امکان درمان آن وجود نداشته باشد، پزشک اقدام به خارج کردن قسمتی از ناحیه مینیسک را می کند.

مینیسکتومی کامل

زمانی این روش درمانی انجام می شود که آسیب وارده به زانو سبب پارگی کامل در قسمت مینیسک شده باشد، در این شرایط پزشک اقدام به خارج کردن کل مینیسک زانو می کند.

جراحی آرتروسکوپی

برای برداشتن یا ترمیم مینیسک های پاره شده، درمان قطعی پارگی مینیسک است.

مینیسک های پاره شده که باعث گرفتگی یا قفل شدن زانو نمی شوند، احتمال آسیب رساندن به بقیه زانو و علائم درد و تورم را می توان به صورت غیر جراحی با داروهای بدون نسخه درد معالجه کرد.

درمان اولیه برای مینیسک پاره شده بدون قفل، معمولاً شامل مدیریت علائم درد و تورم با داروهای ضد درد بدون نسخه است.

هنگامی که پارگی مینیسک تشخیص داده می شود، اما زانو قفل نشده است و بیمار نمی تواند یک واقعه خاص مرتبط با شروع درد را تشخیص دهد، می توان درد را در ابتدا با داروهای ضد درد مانند: استامینوفن یا ایبوپروفن درمان کرد.

بیمار باید از چرخش و چمباتمه زدن جلوگیری کند و باید روی تقویت عضلات چهار سر ران کار کند.

اگر تورم و درد طی 6 هفته برطرف نشده باشد ، معمولاً بدون مداخله جراحی برطرف نمی شوند.

خود مراقبتی شامل موارد زیر می شود:

اجتناب از فعالیت های پیچشی ممکن است علائم ناشی از پارگی مینیسک را کاهش دهد. علاوه بر این، فرد باید تمرینات تنظیم عضلات چهار سر ران را با زانو صاف یا مینی اسکات انجام دهد، فقط تا 15 درجه خم شود، تا از تسلیم شدن جلوگیری کند و عضله چهار سر ران از آتروفی جلوگیری کند.

ورزش و درمان

بیشتر اشک های منیسک به دلیل خون رسانی محدود نمی توانند بهبود یابند. با این وجود، تمرینات تقویت عضله چهار سر ران می تواند به جلوگیری از برخی از اثرات ثانویه پارگی مینیسک مانند: درد در ناحیه زانو یا احساس کمانش کمک کند.

دارودرمانی

داروهایی مانند استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن ممکن است مقداری از درد را تسکین دهند، اما در واقع پارگی مینیسک زمینه ای را درمان نمی کنند. داروهای ضد التهابی مانند: ایبوپروفن یا ناپروکسن نیز ممکن است تورم مرتبط را کاهش دهند.

آسپیراسیون مفصل

از بین بردن مایعات اضافی مفصل می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد، اما مینیسک بهبود نمی یابد و مایع معمولاً دوباره تجمع می یابد.

آتل یا بریس

بریس ها ممکن است احساس امنیت را افزایش دهند اما منیسک را به خودی خود درمان نکنند. استفاده از باند آس، آستین زانو یا بریس ممکن است احساس امنیت بیشتری در زانو ایجاد کند.

تا زمانی که اشک از نظر آرتروسکوپی قابل درمان نباشد بیماران مبتلا به مینیسک پاره شده می توانند از داروهای ضد درد غیرمخدر استفاده کنند و باید سعی کنند انقباضات عضله چهار سر ران را انجام دهند تا از آتروفی همراه با درد و تورم زانو جلوگیری کند. آنهایی که زانو را می پیچانند.

خلاصه مطلب

پارگی مینیسک در اثر ضربه یا تحلیل رفتن یا ترکیبی از این دو اتفاق می افتد.
پارگی مینیسک می تواند باعث ایجاد درد در زانو، تورم، گرفتگی و قفل شدن شود.
بیشتر پارگی های مینیسک خوب نمی شوند زیرا در ناحیه ای آناتومیک قرار دارند که فاقد منبع خون است.
درمان قطعی پارگی مینیسک جراحی آرتروسکوپی است.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *