[ratemypost]
۶ دقیقه
دیسک کمر

دیسک کمر

آنچه می خوانید...

امروزه بیماری دیسک کمر در اکثر افراد دیده می شود. جالب است بدانیدکمر انسان روزانه هشت هزار بار حرکت می کند و همین حرکت ها باعث به وجود آمدن ترک های ریزی در دیسک کمر می شود. در این مقاله مطالبی را در رابطه با دیسک کمر و انواع آن، علائم و روش های درمان گرد آورده ایم.

دیسک کمر چیست

دیسک کمر (lumbar disc hernistion)از لحاظ ساختمانی به چرخ اتومبیل شباهت بسیار زیادی دارد. همه ما انسان ها برای اینکه بتوانیم در طول زندگی خود حرکات مختلف را انجام دهیم به ستون فقرات و مهره ها نیازمند هستیم. ستون مهره ها به صورت یکپارچه نیستند و مانند دانه های تسبیح و به صورت قطعاتی به هم متصل شده اند که به این قطعات استخوانی تنه مهره می گویند و قسمت هایی که این استخوان ها را به هم وصل می کند، دیسک نامیده می شود.

دیسک کمر از لحاظ ساختاری

دیسک کمر از لحاظ ساختاری از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت خارجی که محکم تر بوده و 32 لایه دارد و به آن حلقه یا آنولوس فیبروزوس (Annulus fibrosus)می گویند که در داخل هسته ساختمان ژلاتینی به نام هسته دیسک یا نوکلئوس پولپوزوس(Nucleus pulposus) وجود دارد. به طور کلی کمر انسان ها از 5 مهره استخوانی تشکیل شده است که در بین این مهره ها ساختمان های غضروفی نیز دیده می شود که به آن دیسک می گویند.

تشخیص دیسک کمر

دیسک کمر معمولا درتمام افراد وجود دارد اما تشخیص این بیماری از چندین طریق صورت می گیرد که مهم ترین آن شرح حال عمومی بیمار می باشد. در این بیماری معمولا یک درد شدید و ناگهانی در ناحیه کمر و یا پشت پای بیمار بروز می کند که می تواند یک طرفه ویا دو طرفه باشد. درد دیسک کمر معمولا در مسیر عصب سیاتیک مشاهده می شود یعنی درد از کمر شروع شده و به لگن، ران و پشت ساق پا انتشار می یابد. از دیگر روش های تشخیص دیسک کمر معاینه بیمار می باشد. پزشک در هنگام معاینه پای بیمار را بالا می آورد تا میزان افزایش درد در این حالت را بررسی کند. همچنین روش های تشخیصی و تصویربرداری مانند MRI  می تواند تا حدود زیادی کمک کننده باشد. ام آر ای دیسک کمر، نوع دیسک، بیرون زدگی و همچنین محل بیرون زدگی را به خوبی نشان می دهد. انجام نوار عصب و عضله نیز از دیگر روش های تشخیصی می باشد که می توان به کمک آن پارگی دیسک کمر را تشخیص داد.

علائم دیسک کمر

درد دیسک کمر به چند دسته تقسیم می شود که در زیر به علائم آن اشاره خواهیم کرد

 • کمر درد
 • گزگز و احساس سوزش و خواب رفتن اندام های تحتانی
 • درد اندام های تحتانی که به آن ها درد های سیاتیکی نیز می گویند.
 • ضعیف شدن غضلات اندام های تحتانی
 • از کار افتادن اندام های تحتانی که منجر به بی اختیاری ادرار در فرد می شود و به آن سندروم دم اسب می گویند.

 درد دیسک های کمر معمولا دائمی نیستند و به این صورت است که بیمار مدتی درد دارد و مدتی هم بدون درد است. این درد کمر ممکن است همراه با درد سیاتیک باشد و یا فقط بیمار درد کمر داشته باشد. بنابراین درصورتی که این درد را در خود مشاهده کردید برای تشخیص و درمان آن، مراجعه به یک مرکز فوق تخصصی زانو و لگن الزامی می باشد.

علل ابتلا به دیسک کمر

از علل دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سن
 • وزن بالای بدن
 • بلند کردن اشیائ سنگین در پوزیشن بد
 • وضیت بدن بدن در حالت نشسته، ایستاده و…
 • افزایش فشار ناگهانی به ستون فقرات
 • سیگار کشیدن
 • ورزش های سنگین و غیراصولی و آسیب های ورزشی زانو و لگن
 • رانندگی های طولانی
 • خم وراست شدن زیاد
 • لرزش کل بدن در هنگام حرکت مانند نشستن بر روی تراکتور
دیسک کمر

4 عملکرد مهم دیسک کمر در بدن

 1.  دیسک کمر یک بلبرینگ زنده است باعث میشود که بتوانیم به جلو، عقب، چپ و راست خم شویم و بچرخیم.
 2. باعث می شود که یکنواخت راه برویم و مانند کمک فنر ضربه های وارد شده به ستون فقرات را می گیرد.
 3. مانند اهرم های کوچک در حرکات ستون فقرات عمل می کند و باعث می شود بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم.
 4. هنگام بلند کردن اجسام سنگین از مهره ها در مقابل شکستگی محافظت می کند.

انواع دیسک کمر

در فرهنگ ما دیسک کمر یک کلمه عامیانه است. در واقع دیسک کمر شامل انواع گوناگونی از بیماری ها می شود هر دیسکی که از لحاظ ساختمانی و عملکرد با دیسک طبیعی انسان فرق کند، بیماری دیسک کمر نامیده می شود. بیماری دیسک کمر شامل ساییدگی دیسک، برآمدگی دیسک، فتق دیسک، نازک شدن دیسک و تشکیل خار استخوانی می باشد.

پارگی دیسک کمر

دیسک کمر در اثر حرکات مختلفی که بدن انجام می دهیم به مرور زمان فرسوده می شود. در بدن انسان معمولا همیشه ترک های دیسک به وجود می آیند و بتدریج و به طور خود به خودی جوش می خورند. در واقع دیسک خاصیت خود ترمیمی دارد. در بعضی از افراد به طور مادرزادی این ترک های کوچک جوش نمی خورند و باعث ایجاد یک شکاف بزرگ درحلقه می شوند که دریک حرکت ناگهانی هسته دیسک شکاف را گشاد کرده و از مرکز دیسک وارد شکاف ایجاد شده می شود وبه این ترتیب فرد دچار پارگی دیسک کمر با فتق دیسک می گردد.

درمان دیسک کمر

 در وهله ی اول زمانی که علائم دیسک را در خود مشاهده کردید بهتر است به یک مرکز فوق تخصصی زانو و لگن مراجعه کنید.پزشک معالج معمولا در ابتدا درمان را با داروهای ضد التهاب و مسکن شروع می کند. این داروها ورم اطراف ریشه عصبی راکاهش می دهند و باعث بهبودی بیمارمی گردند. یکی دیگر از راه های درمان دیسک کمر استفاده از فیزیوتراپی، ورزش های مخصوص می باشد. علاوه بر آن آب درمانی،تزریق ژل در داخل مفاصل و مهره ها و در نهایت عمل جراحی از دیگر روش های درمان دیسک کمر می باشند.

البته این نکته بسیارحائذ اهمیت می باشد که خوب شدن و خوب نشدن دیسک به عواملی دیگر نیز بستگی دارد. که این عوامل عبارتند از:

 • میزان طول کشیدن علائم دیسک
 • میزان پیشرفته بودن دیسک کمرتعداد دیسک های پاره شده
 • برخی بیماری های زمینه ای اعصاب و استخوان
 • وجود برخی مشکلات ستون فقرات مانند تنگی کانال نخاعی
درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

بیماری دیسک کمر در چه سنی دیده می شود

بیماری دیسک کمر از شایع ترین بیماری هایی می باشد که در سنین میانسالی و در دهه سوم و چهارم (30تا40 سالگی)زندگی دیده می شود.بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند سال ها از درمان دارویی استفاده می کنند

آیا دیسک کمر خوب می شود

در بسیاری از موارد دیسک های کمر خود به خود بر طرف می شوند اما به طور کلی دیسک های پاره شده و برجسته از ترس فشره شدن رشته های دم اسب، توسط عمل درمان می گردند.درمان قطعی برای دیسک کمر وجود ندارد و تقریباً تمام درمان هایی که برای دیسک کمر تعریف شده نسبی می باشد.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *