[ratemypost]
۵ دقیقه
همه چیز درباره زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی

آنچه می خوانید...

انحراف زانوی پاهای به خصوص در خردسالان از جمله مشکلاتی است که در زانو اتفاق می افتد، تا حدی که پرانتزی بودن زانو پاها یکی از دردناک ترین عارضه های دوران جوانی است که باید در همان ابتدا کودکی برطرف شود.

در ادامه نیز با مطالعه مطالب پیش رو می توانید اطلاعاتی کامل و جامع در خصوص این عارضه کسب کنید.

زانوی پرانتزی چیست؟

یکی از شایع ترین اختلالات مربوط به زانو، را که اغلب در میان کودکان مشهود است، زانوی پرانتزی است که از آن تحت عنوان ژنووارمم نیز یاد می شود.

چنانچه بنا به دلایلی مختلفی فاصله بین زانو های پاهای تان بیشتر پیدا کند شرایطی که قوزک مچ پا به یکدیگر نزدیک شده اند و زانوی پرانتزی اتفاق افتاده است.

علل بروز زانوی پرانتزی

با توجه به مطالعات مختلفی که انجام شده است عوامل متعددی از ایجاد چنین عارضه ای در افراد دخیل هستند که موارد زیر را شامل می شوند:

 • اختلال در رشد در زمان کودکی
 • اضافه وزن بیش از حد
 • زود هنگام بودن حرکت و روی پا ایستادن نوزاد در همان دوران کودکی
 • استفاده نامعقول از پوشک برای کودک
 • عوامل ژنتیکی که موجب کوتاهی عضلات بخش نیم غشایی و تیم وتری می شود.
 • ضعیف بودن بخش عضله دوسر رانی
 • ابتلا به برخی از بیماری های که موجب کاهش ماده معدنی در استخوان می شوند. بیماری های هم چون راشیتیسم و استئومالاسی، پاژه استخوان
 • صدمه دین زانو کودکان در اثر تصادف یا ضربات وارده
 • آسیب به رباط های زانو
 • ابتلا به بیماری آتروز زانو
 • شکل نگرفتن استخوان زانو که بر اثر عوامل مختلفی شکسته شده اند.

پرانتزی شدن در اطفال

در ابتدا بهتر است بدانید که زانوی پرانتزی در کودکان زیر دو سال اتفاقی بسیار طبیعی تلقی می شود که ناشی از نرم بودن استخوان ها و استفاده مستمر از پوشک بچه است. هم چنین نکته ای مهم این است که هر چه کودک زودتر شروع به راه افتادن کند امکان بروز این عارضه در آینده ای نه چندان دور بیش از همیشه است. در شرایطی که فرد به طور کامل استاده است و قوزک های پا به سمت داخل تمایل بیشتری داشته باشند و ساق پا به شکل کمان باشد منجر به فاصله گرفتن زانو ها از یکدیگر می شود که اصطلاحا به آن پای پرانتزی می گویند و نوع درمان آن نیز بسته به شدت بیماری و شرایط فیزیکی بیمار متفاوت است.

آمار ها حاکی از آن است که بسیاری از نوزادان با توجه به وضعیت قرارگیری نادرستی که قبل از تولد در رحم مادر خود داشته اند با زانوی پرانتزی متولد می شوند. البته متخصصین این حوزه درمانی بر این باورند آن دسته از نوزادانی که به این شکل متولد می شوند با سبک زندگی سالم و شکل قرارگیری صحیح کودک به مرور برطرف خواهد شد. پس جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. اما والدین عزیز آگاه باشند که چنانجه شرایط فرزندشان تا سنین 2-3 سالگی پایدار ماند به یک کلینیک تخصصی زانو و لگن در شهر محل سکونت خود مراجعه کنند تا توسط فوق تخصص ارتوپدی آن مرکز معاینه و سپس در صورت نیاز معالجه شوند زیرا در پاره ای از موارد مشاهده شده است که این پرانتزی بودن پای نوزاد ممکن است ناشی از بیماری خاصی باشد که باید ابتدا درمان و سپس این عاضره برطرف گردد.

نکته مهم این است که والدین عزیز توجه داشته باشند به دلیل ابتلا فرزندشان به این عارضه آن ها را از انجام هر گونه تمرینات ورزشی محروم نکنند. پس اگر موردی مشاهده شده است که نیاز به درمان دارد وی را در اسرع وقت مراجعه کنند تا فرزندشان در آینده درگیر بیماری های بیشتری هم چون آرتروز و درد در ناحیه داخلی زانو نشوند.

چگونگی درمان زانوی پرانتزی

در ادامه پس از بررسی و ارزیابی تمامی مواردی که در مباحث پیشین بدان اشاره شد باید به دنبال درمان مناسب برای پاهای پرانتزی فرزندتان باشید و یا در افراد بالغ که نحوه درمان متفاوت بوده و هم چنین بروز چنین عارضه ای دردناک خواهد بود.

در صورت عدم درمان آن منجر به بروز التهابات مفصلی شدیدی در این ناحیه می شود.

روش های درمانی عبارت اند از:

استفاده از بریس

در ابتدا برای درمان پرانتزی بودن پا ها در هر سنینی که هستند از بریس های که با شکل و اندازه مختلفی در بازار موجود هستند اقدام کرد و چنانچه شکل خفیفی از این عارضه وجود داشته باشد را درمان می کند.

متخصصین اغلب از این روش برای کودکان استفاده می کنند زیرا زانوی آن ها هنوز رشد زیادی نداشته و در نهایت نتیجه مطلوب حاصل می شود.

ورزش

یکی دیگر از گزینه ای که پزشک معرفی میکند انجام تمرینات ورزشی مخصوص و صحیح کخ می تواند موجب تقویت عضلات نواحی ران و زانو شوند.

فیزیوتراپی

با کمک یک فیزیوتراپیست ماهر می توان به یک بهبودی مطمئن رسید چرا که در حین انجام این روش توانایی راه رفتن و عضلات بازیابی می شود.

عمل جراحی

در ابتدا بهتر است بدانید انجام عمل جراحی از جمله اولین گزینه های درمانی محسوب نمی شود پس در شرایطی که هر کدام از موارد فوق کارآمد نباشند از این روش کمک می گیرند تا از این عارضه رهایی یابید. این نوع عمل که تحت عنوان استئوتومی یا همان روش برش استخوان نیز از آن یاد می شود باید قبل از آن فیزیوتراپی و ماساژ درمانی استفاده کنید.

نتیجه گیری

با انتخاب بهترین کلینیک زانو و لگن در شهر محل سکونت خود می توانید هر یک از روش های درمانی متناسب با بیماری تان را انجام دهید و در نهایت به نتیجه ای مطلوب از شکل زانوی پاهای تان می رسید.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *