[ratemypost]
۵ دقیقه
محدودیت های پس از جراحی تعویض مفصل

محدودیت های پس از جراحی تعویض مفصل

آنچه می خوانید...

شاید برخی افراد تصور کنند که پس از جراحی تعویض مفصل دیگر نتوانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و به حالت عادی بازگردند. اما باید بدانید که افراد پس از جراحی تعویض مفصل می توانند فعالیت های روزمره خود را بدون هیچ مشکلی ادامه دهند. البته طول درمان و روند بهبودی بیمار به برخی عوامل مانند سن، روش جراحی بستگی دارد و ممکن است باعث ایجاد برخی محدودیت های پس از جراحی تعویض مفصل شود. در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل در خصوص مراقبت ها و محدودیت های پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو و لگن که باید فرد رعایت کند مطالبی را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

در خصوص جراحی تعویض مفصل زانو بیشتر بدانید.

محدودیت های حرکتی بعد از جراحی تعویض مفصل

محدودیت های حرکتی به عوامل مختلفی از جمله دلیل انجام جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو، وضعیت استخوان ها، یا شرایط دیگر که پزشک تشخیص دهد، در نظر گرفته می شوند. بیمار در استفاده از توالت ایرانی برای همیشه محدودیت خواهد داشت و بهتر است استفاده نکند. برخی دیگر از حرکات نیز طبق نظر متخصص ارتوپد نباید انجام شوند.

نحوه خوابیدن روی تخت و پایین آمدن و حرکات دیگری نیز به شما آموزش داده می شود تا جراحی موثر و نتیجه بخش واقع شود. در روزهای اول بعد از عمل احتمالا نیاز به کمک فرد دیگری دارید و ممکن است نیاز باشد با واکر راه بروید. البته تمامی این موارد بستگی به عمل جراحی و نظر جراح دارد.

محدودیت های پس از جراحی تعویض مفصل

معمولا تا شش هفته بیمار از قرار گرفتن در برخی شرایط منع خواهد شد. پس از ترمیم مفصل ها بیمار می تواند تحرک بیشتری داشته باشد.

از نشستن بر روی زمین پرهیز کنید و حتما برای غذا خوردن، نماز خواندن از میز و صندلی، همچنین برای خوابیدن از تختخواب استفاده کنید.

از افزایش وزن و پاقی خودداری نمایید زیرا باعث فشار آوردن بر مفصل شده و باعث کاهش طول عمر آن می گردد.

از انجام ورزش های سنگین مانند فوتبال، بسکتبال، اسکی، دویدن و والیبال خودداری کنید. اما حتما به صورت روزانه انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا توصیه می شود.

به دلیل جلوگیری از فشار بیش از حد به مفصل از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید. زیرا ریسک دررفتگی مفصل در این حالت بسیار بالا می رود.تغییرات فشار هوا نیز باعث تورم مفصل می شود. بنابراین از مسافرت های هوایی خودداری کنید تا باعث احساس درد و ناراحتی نشود.

سعی کنید همیشه زانوهای خود را با فاصله در کنار هم بگذارید.

محدودیت های نشستن پس از تعویض مفصل

هنگام نشستن دقت کنید که پای جراحی شده را روی پای دیگر نیندازید و صاف کنار هم قرار دهید.

پای جراحی شده را به سمت داخل نچرخانید.

هنگامی که روی صندلی نشسته اید به سمت جلو خم نشوید.

در صورتی که می خواهید جسمی را از روی زمین بردارید به سمت جلو خم نشوید.

جراحی تعویض مفصل زانو و لگن

هنگان نشستن، صندلی های پایه بلند و سفت را انتخاب کنید. مبل های راحتی برای نشستن مناسب نیستند. روی صندلی با پایه های کوتاه ننشینید.

از چهار زانو نشستن پرهیز کنید.

برای پوشیدن شلوار و جوراب تا حد امکان از فرد دیگری کمک بخواهید. تنهایی این کارها را انجام ندهید.

محدودیت های راه رفتن و خوابیدن پس از عمل مفصل لگن و زانو

سعی کنید زمین نخورید و از قرار گرفتن در محیط های با شیب زیاد خودداری کنید.

از پله ها بالا یا پایین نروید. در صورت استفاده از پله باید ارتفاع آن کم باشد تا مفصل ران بیش از حد خم نشود و آسیب نبیند.

برای تخت خواب خود از تشک های سفت طبی استفاده کنید.

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن حتما برای راه رفتن از واکر استفاده نمایید. به این صورت که ایه های واکر را جلوتر از خود و ثابت قرار دهید پای جراحی شده را جلو بگذارید و پای سالم را بکشید. وزن خود را روی دست ها و واکر بیندازید.

هنگام خوابیدن باید به پشت و طاق باز بخوابید. پاهای خود را کمی با فاصله از هم قرار دهید. همچنین بهتر است بالش بین پاهای خود بگذارید و زانوی خود را کمی خم کنید. هرگز پاهای خود را روی هم قرار ندهید.

عدم تحرک نیز باعث عوارض بعد از جراحی مانند تشکیل لخته خون می شود. سعی کنید هنگام استراحت مچ پای خود را تکان دهید تا خونرسانی به مفصل افزایش یابد و دوره نقاهت کوتاه تری داشته باشید. در منزل به صورت منظم راه بروید و تا حد امکان از منزل خارج نشوید.

بهتر است برای بهبودی سریع تر نیز با توجه به نظر پزشک به فیزیوتراپی مراجعه کنید.

در خصوص جراحی تعویض مفصل لگن بیشتر بدانید.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل

از زخم های جراحی به خوبی مراقبت کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود. در صورت عفونت و آسیب به مفصل ممکن است نیاز باشد دوباره جراحی انجام دهید.

طبق زمان معین برای بررسی وضعیت مفصل به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا از بروز مشکل جلوگیری شود. گاهی برای بررسی وضعیت و مشاهده تغییرات پروتز ممکن است نیاز به تصاویر رادیولوژی نیز باشد.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل

پس از جراحی محدودیتی برای رانندگی وجود ندارد و بیمار مجاز به رانندگی است. البته باید طبق نظر پزشک و اجازه او باشد.

در صورتی که در زمینه محدودیت ها و مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله آن را مطرح کنید.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *