[ratemypost]
۱۱ دقیقه
در مورد پروتز های زانو بیشتر بدانید

از پروتز های زانو بیشتر بدانید

آنچه می خوانید...

برای احساس راحتی در هنگام راه رفتن درست زمانی که از بیماری های مختلقی از جمله آرتروز زانو و سایر عارضه های مرتبط با زانو رنج می برید. می بایست به مرکز فوق تخصص ارتوپدی زانو مراجعه تا نسبت به تشخیص به موقع و درمان قطعی آن بیماری اقدام کنید این گونه می توانید به خوبی از سلامتی خود محافظت کنید.

در ادامه در مورد پروتز های زانو همان لوازمی که در انجام عمل تعویض مفصل استفاده می شود و نوعی مفصل مصنوعی را برای شما به ارمغان می آورد. توضیحاتی ارائه می دهیم تا با داشن و آگاه بالایی نسبت به آن اقدام کنید.

پروتز زانو چیست؟

نیاز به پروتز زانو اغلب برای کسانی ایجاد می شود که دچار بیماری های مختلفی هم چون آرتروز پیشرفته زانو هستند. در اکثر موارد، قبل از عمل تعویض مفصل مصنوعی زانو، سایر گزینه های درمانی به پایان می رسند. البته بهتر است بدانید که تعویض جزئی یا کامل زانو بسته به میزان آسیب انجام می شود.

محققین با توجه به مطالعات انجام شده معتقدند مفصل زانو بسیار پیچیده است. از آن جا که سطوح مفصلی استخوان های قسمت فوقانی و تحتانی پا کاملاً با هم مطابقت ندارند، مینیسک ها بین آن ها قرار می گیرند. عملکرد آن ها برای بهبود ثبات و اطمینان از انتقال بار یکنواخت است. در صورت آسیب دیدن بار غضروف مفصل افزایش یافته و ممکن است آرتروز ایجاد شود. در غیر این صورت بیشترین علت آسیب به مفصل زانو اضافه بار مزمن زانو و تغییر شکل پاها است.

علائم معمولی مانند: درد و از دست دادن تحرک با پیشرفت آرتروز زانو افزایش می یابد. پروتز زانو فقط وقتی کار گذاشته می شود که پزشک معالج تشخیص دهد دیگر نمی توان علائم را به طور رضایت بخشی تسکین داد. لازم به ذکر است جراحی تعویض جزئی یا کامل زانو بسته به میزان آسیب به مفصل زانو انجام می شود.

انواع پروتز زانو

در همین ابتدا بهتر است بدانید با انتخاب هر یک از انواع پروتز زانو با توجه به صلاح دید و تشخیص پزشک معالج و هم چنین فاکتور های مخصوصی صورت می گیرد

مواردی از قبیل:

 1. میزان سن بیمار
 2. چاقی یا لاغری
 3. شرایط سلامت عمومی مراجعه کننده
 4. شکل و آناتومی زانو
 5. میزان فعالیت های جسمانی
 • پروتز نیمه زانو (Unicompartmental)

این نوع از پروتز های زانو در تمامی عمل های آرتروپلاستی به صورت یک طرفه و در همان یک بخشی که دچار استئوآرتریت شدید شده است کار می شود.

 • پروتز اولیه زانو (Primary Total Knee Arthroplasty)

شکا ساختاری این نوع از پروتز های زانو برابر است با:

 1. بخش فمورال که مرتبط با استخوان ران
 2. بخش پاتلار که مرتبط با استخوان کشکک
 3. بخش تیبیال که مرتبط با استخوان ساق
 • پروتز CCK (Constrained Condylar Knee)

متخصصین این حوزه درمانی بر اساس علم و دانش پزشکی که در این زمینه دارند از این نوع پروتز زانو برای آن دسته از بیمارانی که وضعیت وخیم تری از زانوی های خود دارند استفاده می کنند تا پایداری بیشتری برای آن ها ایجاد شود.

 • پروتز Rotating Hinge (لولای چرخان)

این پروتز ها برای آن دسته از بیمارانی که به دچار عارضه های شدیدتری دارند هم چون فلج اطفال که درگیری ناپایداری های شدید لیگامانی و ضفع در نواحی عضله سر ران دارند، به کار می رود.

آمادگی های قبل از انجام عمل تعویض مفصل زانو

قبل از عمل درجه آرتروز مفصل زانو بر اساس تصاویر اشعه ایکس و در صورت لزوم اسکن MRI تعیین می شود. ابعاد دقیق مفصل زانو اندازه گیری می شود تا پروتز بتواند متناسب با آن در یک شبیه سازی رایانه ای اندازه گیری شود.

به عنوان یک قاعده شما در روز عمل در بیمارستان بستری می شوید. چند روز قبل از عمل عواملی که برای قطع خونریزی استفاده می شوند قطع می شوند. طبق معمول قبل از جراحی آزمایش خون و آلرژی ممکن است در صورت لزوم انجام شود و نوار قلب یا فشار خون گرفته شود.

هم چنین لازم است مواردی زیر را به صورت کلی رعایت کنید تا جراحی خود را با موفقیت سپری کنید:

 • صبح روز عمل به صورت ناشتا بروید یعنی از 8 – 12 ساعت قبل چیزی میل نکنید.
 • تمامی لوازم شخصی و زیورآلات خود را در منزل بگذارید.
 • از فردی تحت عنوان همراه به منظور حمایت های فیزیکی و عاطفی قبل و بعد از انجام عمل کمک بگیرید.
 • در همان روز اتاق یکسری آزماشات روتین قبل از جراحی را انجام دهید.
 • تمامی مدارک پزشکی و سوابق بیماری های خاص را به همراه داشته باشید.
 • چنانچه از نسخه ای خاصی پیروی می کنید پزشک تان را مطلع کنید تا با تدابیری می اندیشد سلامت عمومی تان حفظ شود.

عمل کارگذاری پروتز زانو چگونه انجام می شود؟

جراحی تعویض مفصل زانو یا با بی حسی موضعی نخاعی یا با بیهوشی عمومی انجام می شود. این که کدام ییک از نوع بیهوشی استفاده می شود به شرایط فردی هر بیمار بستگی دارد.

مفصل زانو ابتدا با برشی در امتداد کاسه زانو در معرض دید قرار گرفته و کاسه زانو به یک طرف منتقل می شود. سپس رباط صلیبی قدامی برداشته می شود، زیرا مفصل مصنوعی بعداً به عنوان جایگزین عمل می کند. رباط صلیبی خلفی نیز ممکن است بسته به پروتز مورد استفاده برداشته شود. سطوح آسیب دیده مفصلی در استخوان های فوقانی و تحتانی پا با ابزار مخصوصی استخوان خارج می شود. برای دقت بیشتر این ابزار برش اغلب توسط کامپیوتر هدایت می شود. ابتدا مفصل آزمایشی کار گذاشته می شود تا پایداری مفصل بررسی شود. مفصل مصنوعی قطعی پس از آن گذاشته می شود. پروتزها از قطعات فلزی یا تیتانیومی ساخته می شوند که قطعات پلاستیکی در بین آن ها قرار دارد. مفصل مصنوعی در قسمت پایینی پا با استخوان لنگر می اندازد. با ساق پا، پروتز معمولاً آن چنان محکم با استخوان گیر می کند که نیازی به محکم کردن در محل نیست.

قبل از بسته شدن زخم جراحی، بررسی نهایی عملکرد مفصل زانو با مفصل مصنوعی در محل انجام می شود. کل مراحل تقریباً دو ساعت طول می کشد.

میزان موفقیت این روش چقدر است؟

هیچ پروتز زانو نمی تواند عملکرد مفصل طبیعی زانو را به طور کامل تکرار کند. در فعالیت های روزمره و ورزشی اغلب علائم باقی مانده با نقص عملکرد خاصی وجود دارد. تصمیم برای جایگزینی زانو با مفصل مصنوعی تنها در صورتی اتخاذ می شود که بتوان در مقایسه با وضعیت مفصل آسیب دیده با تعویض مفصل زانو بهبودی حاصل کرد. یک مفصل مصنوعی نیز برای همیشه دوام ندارد. بعد از حدود 15 سال نیاز به تعویض است.

بعد از عمل چه اتفاقی می افتد؟

بعد از عمل، شما چند ساعت را در اتاق بهبودی سپری خواهید کرد. سپس شما را به اتاق بیمارستان منتقل می کنند جایی که یک فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا اولین قدم های خود را بردارید. شما مفصل زانو را از همان روز اول با استفاده از یک وسیله خاص (CPM زانو) تمرین خواهید داد. حدود پنج روز در بیمارستان خواهید ماند. در طول اقامت در بیمارستان مجدداً با استفاده از تصاویر اشعه ایکس، تناسب پروتز بررسی می شود و در مورد تمرینات بازیابی تحرک به شما آموزش داده می شود.

پس از خانه می توانید تمام وزن خود را روی مفصل قرار دهید. با این حال برای جلوگیری از سقوط، ابتدا باید از چوب راه رفتن استفاده کنید تا زمانی که دوباره در مورد راه رفتن اطمینان پیدا کنید.

پس از حدود هشت هفته پیگیری انجام خواهد شد. بسته به شغل خود، از شش هفته (کار در دفتر) تا سه ماه (کار بدنی سنگین) قادر به بازگشت به کار نخواهید بود.

دوران نقاهت بعد از عمل آرتروپلاستی

پس از به دست آوردن بهبودی نسبی بهتر است از رختخواب خود خارج شوید و با کمک وسایل کمکی مانند: واکر یا عصا در مسافت های کوتاه راه بروید.
از برخی از مواد غذایی مقوی و انرژی زا تغذیه کنید تا بدن انرژی لازمه برای ترمیم و بهبود محل جراحی را تامین کند.

در صورت امکان تمرینات ورزشی ساده ای داشته باشید.

برای جلوگیری از در رفتن مفصل ران جدید ، طبق دستورالعمل درمانگر تان عمل کنید.
در بسیاری از بیمارستان ها همچنین بیماران باید قبل از ترخیص بتوانند از پله ها بالا و پایین بروند (با استفاده از نرده و وسایل کمکی).

برخی از بیماران معیارهای ترخیص را در مدت 2 روز دارند. افرادی که بیش از یک مفصل تعویض شده اند یا دارای شرایط پزشکی خاصی از قبل، درد کنترل نشده یا ضعف عمومی هستند ممکن است مدت طولانی تری در بیمارستان نگه داشته شوند.

عوارض و خطرات احتمالی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو اکنون یک روش استاندارد است، اما هنوز هم باید قبل از ورود به اتاق عمل از خطرات آن آگاه باشید.

مانند هر عمل دیگر، خطرات خاصی در ارتباط با جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد. مانند همه جراحی ها این عمل گاهی ممکن است منجر به احساس درد، عفونت، آسیب های عصبی و شریانی، آلرژی، سفتی زانو، زخم و خونریزی بعد از عمل یا لخته شدن خون شود. در موارد نادر، ممکن است بافت اسکار بیش از حد ایجاد شود و تحرک مفصل را کاهش دهد.

اقداماتی که می توانند اثرات جانبی این عمل را کاهش دهند:

با کمک مطالعه و شناخت روش های مذکور می توانید به طور چشم گیری از بروز هر گونه عوارض جانبی انجام این نوع جراحی درمانی جلوگیری کنید.

در ابتدا بهتر است با مشورت پزشک و طبق دستور و تجویز وی دارو های مذکور را مصرف کنید تا هیچ آسیبی به شما وارد نشود.

 1. دارو های رقیق کننده خون هم چون مواردی که نام تجاری و علمی آن عبارت اند از: وارفارین (کومادین)، هپارین، انوکساپارین (لوونوکس)، فونداپارینوکس (آریکسترا) یا آسپرین، چنین دارو های می تواند خطر لخته شدن خون در بدن بعد از اتمام جراحی کاهش دهد و دیگر جای نگرانی در مورد عوارض ناشی از این عمل وجود ندارد.
 2. از دیگر روش های موثر در کاستن خرات احتمالی بعد از آرتروپلاستی استفاده از لوازمی به ظاهر ساده اما به شدت کاربردی مانند: پوشیدن جورابی ساق بلند، انجام تمرینات ورزشی صحیح در نواحی پا، بالا بردن و پایین آوردن پا به صورت نشسته در دفعات متعدد، موجب تقویت سیستم گردش خون در بدن می شود و در نهایت منجر به رفع لختگی خون در بدن می شود.
 3. هم چنین تا می توانید از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی و هر گونه مواد مخدر افیونی، تا زمان بهبودی کامل دوری کنید چرا که موجب عود مجدد و افزایش احتمال بروز هر گونه عارضه ای در بدن شما می شود.
 4. بهتر است به منظور جلوگیری از بروز عفونت که عارضه خطرناک به نظر می آید آنتی بیوتیکی را که پزشک تان تجویز کرده است را مصرف کنید.
 5. تمامی محل زخم جراحی با دقت بر اساس دستور العمل های صادره از سوی پزشک تان رعایت کنید تا دچار ابتلا به عفونت نشوید.
 6. هم چنین برخی از افراد در اثر ابتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن مستعد ابتلا به عفونت هستند باید بش از دیگران تمامی موارد مذکور را به خوبی و با قدت رعایت کنند تا در نهایت سلامت دوراننقاهت خود را سپری کنند.

لازم است بدانید چنانچه هر گونه علائمی غیر طبیعی و شدیدی بعد از اتمام جراحی مشاهده نمودید در سریع ترین زمان ممکن با پزشک تماس گرفته و فورا خود را به بخش مراقبت های ویژه رسانده تا از بروز هر گونه آسیب دیگری پیشگیری شود.

قیمت پروتز زانو

هزینه کل جراحی تعویض مفصل را نمی توان به راحتی درک کرد چرا که هر عمل تعویض مفصل زانو با جراحی دیگری بنا به دلایل مختلفی متفاوت است در این حین عوامل مختلفی در ایجاد چنین اتفاقی دخیل هستند. که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • نوع و شکل پروتز زانو
 • نوع بیمارستان محل جراحی
 • میزان اقامت در بیمارستان
 • نوع روش های تشخیصی بروز چینن عارضه ای در جهت شناخت بهتر بیماری
 • نوع بیهوشی در اتاق عمل
 • میزان تخصص و مهارت و شهرت پزشک معالج
 • میزان دریافت حق الویزیت
 • تعداد جلسات مراجعه به مطب جهت مراقبت های قبل و بعد از عمل
 • هزینه های مربوط به مراقبت از محل جراحی هم چون انجام تعداد جلساتی فیزیوتراپی که عموماٌ فوق تخصصین ارتوپدی تجویز می کنند تا نتیجه ای بهتری از عمل دریافت شود.

نتیجه گیری

چنانچه در مورد این نوع مفصل های مصنوعی و جراحی های تعویض مفصل زانو سوالاتی در ذهن خود دارید می توانید در انتهای این مقاله در بخشی تحت عنوان *دیدگاه* مطرح کنید تا تیم متخصصین کلینیک ژیوان با دقت و دانش بالایی که دارند نسبت به پاسخ گویی آن اقدام کنند.

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *