[ratemypost]
۶ دقیقه
درمان درد زانو با پی آر پی

کاربرد پی آر پی در درمان درد های زانو

آنچه می خوانید...

در ابتدا باید بگوییم که انجام تزریقات پی آر پی (PRP) در پزشکی، تکنیک جدیدی نیست. این تکنیک زمانی محبوبیت بالایی پیدا کرد و استفاده از آن گسترده شد که برخی از ورزشکاران مشهور و شناخته‌شده پیش‌قدم شدند و برای توانبخشی و بهبودی آسیب‌دیدگی خود از این روش استفاده کردند. در این مقاله به موضوع کاربرد پی آر پی زانو می پردازیم.
این روش در سال‌های اخیر، توسط  متخصصان زانو و لگن برای درمان آسیب‌های ورزشی مورد استفاده قرار گرفته است. این روش برای درمان زانو درد  و همچنین برای درمان آسیب‌های تاندونی مزمن به کار می‌رود.

پی آر پی زانو

پی آر پی زانو:

پی آر پی یک روش امروزی است که در درمان درد ها بخصوص زانو بسیار موثر است. پی آر پی همان پلاسمای خون است که حاوی مقادیر زیادی پلاکت می باشد. به طور طبیعی در هنگام ضربه به یک ناحیه از بدن پلاکت ها برای ترمیم در آن جا جمع می شوند. بنابراین زمانی که پلاکت به یک ناحیه تزریق شود روند ترمیم را سریع تر میکند.

همچنین پلاکت ها با داشتن مقادیر زیادی از فاکتور های رشد، سبب رشد سلول ها و جذب سلول های بنیادی می شوند. برای بدست آوردن پی آر پی کافیست پزشک مقداری خون از بیمارگرفته و درون کیت های مخصوص داخل سانتریفیوژ قرار دهد.
سانتریفیوژ با چرخیدن زیاد با دور مشخص اجزای خون را از هم جدا کرده و در اختیار پزشک قرار می دهد. سپس پزشک پلاکت ها را به زانوی بیمار تزریق می کند. این تزریق سبب انعقاد خون در ناحیه می شود و در نتیجه کمک به بهبود می کند. پی آر پی باید در فواصل زمانی مشخص و تعداد جلساتی که پزشک تعیین می کند در مرکز فوق تخصصی زانو و لگن تزریق شود. این ماده حاوی پلاکت در حدود 10 برابر پلاکت خون در حالت عادی است.

پی آر پی 6 تا 9 ماه ماندگاری دارد.

نحوه عملکرد پی آر پی

در جایی از بدن که دردوجود دارد این درد معمولاً با التهاب همراه است، بنابراین اگر عاملی سبب افزایش فیبروبلاست و سلول‌های اندوتلیال شود می تواند سبب بهبود التهاب و درد شود. پی آر پی دقیقا همین کار را می کند و با تحریک این سلول ها سبب بهبود درد می شود.

یکی دیگر از عواملی که در کاهش درد موثر است افزایش گردش خون است یعنی همان کاری که ماساژ دادن برای ما در درد های خفیف انجام می دهد. در درد های شدید با تزریق پی آر پی گردش خون در ناحیه درد زیاد شده و به مرور سبب درمان می شود.

بدن تا حدودی همیشه خود قادر به ترمیم است مثلا وقتی به بافت آسیب برسد بدن خود آن را ترمیم می کند اما در آسیب های غضروفی این توانایی را با تزریق پی آر پی بدست می آورد.

معمولا پی آر پی روشی است که به همه ی افراد توصیه نمی شود و به افرادی توصیه می شود که خواستار عمل جراحی زانو نیستندو یا آن را به تعویق می اندازند. در مراحل خفیف آسیب هم ابتدا تزریق کورتون تجویز می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای پی آر پی زانو نمی باشند:

به طور کلی پی آر پی چون از خون خود فرد گرفته میشود ممنوع نبوده و نمی تواند باعث بروز خطرات جدی شود. اما این روش برای کسانی که دچار مشکلاتی در پلاکت ها یا در انعقاد کردن خون هستند، یا افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی و سرطان هستند توصیه نشده و انجام نمی شود.
همچنین در صورتی که در ناحیه ای که می خواهیم تزریق انجام دهیم خونریزی وجود داشته باشد، انجام پی آر پی ممنوع است. برای افرادی هم که دارای کم خونی شدید هستند نمی توان پی آر پی انجام داد.

مزایای پی آر پی زانو

مزایای پی آرپی زانو

  1. این ماده در درمان و ترمیم آسیب بافت ها بسیار نتایج موفقیت آمزی داشته و سبب شده پزشکان زیادی به استفاده از آن روی آورند.
  2. پی آر پی روشی است که در آن از خون خودمان برای درمان استفاده می شود بنابراین بسیار موثر است.
  3. این درمان نیاز به دوران نقاهت و استراحت طولانی مدت مانند استراحت بعد از عمل ندارد.
  4. کم تهاجمی است و نیاز به مراقبت پش از عمل ندارد.
  5. این ماده نمی تواند سبب ایجاد عفونت شود زیرا از خون خود فرد بوده و نمی تواند مشکلات آلرژیکی بدهد.

عوارض پی آر پی زانو

همانطور که گفته شد پی آر پی به علت اینکه از خون خود فرد است عورضی مانند انتقال عفونت یا عوارض آلرژتیک ندارد. تنها مشکلات احتمالی بعد از تزریق ایجاد درد، التهاب یا کبودی در روز های اول است. همچنین در محل اسکار تزیق ممکن است شاهد تشکیل بافت همبند شویم.

البته پی آر پی در صورتی بدون عوارض است که کلینیک تخصصی زانو و لگن و تحت نظر متخصص انجام شود در غیر این صورت ممکن است فرد درمان نشده یا دچار عفونت گردد. همچنین رعایت نکات پیش از تزریق پی آر پی در کاهش عوارض موثر است.

پیش از انجام پی آر پی به نکات زیر توجه کنید :

نکته ای که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است این است که حتما دو هفته قبل و بعد از تزریق مصرف دارو هایی که سبب رقیق شدن خون و کاهش عملکرد پلاکت هستند مانند آسپرین باید قطع شود.

نکته ی دوم این است که فرد نباید در طول دو هفته ی گذشته تحت درمان با کورتون به صورت تزریقی یا خوراکی بوده باشد.

نکته ی دیگر که به بیمار توصیه می شود گذاشتن یخ روی موضع هر 8 ساعت یکبار است که این کار درد تزریق را کم خواهد کرد.

حتما باید در مورد دارو های مصرفی با پزشک مشورت شود و برای مثال دارو های کدئین دار مصرف نگردد. مسکن قابل استفاده در این درمان ها استامینوفن است.

انجام فعالیت های توان بخشی چه قبل و چه بعد از درمان می تواند امری موثر در نتیجه ی پی آر پی باشد. انجام فیزیوتراپی در اکثر مواقع قسمتی از درمان با پی آر پی است.

دوران نقاهت تزریق پی آر پی چقدر است:

توصیه ی همه ی پزشکان این است که بیمار پس از تزریق یک یا دو روز استراحت کرده و تا مدتی اصلا اجسام سنگین بلند و جابه جانکند.

پی آر پی چون به صورت تزریقی است ممکن است التهاب ایجاد کند؛ بنابراین استفاده از یخ هر 8 ساعت یکبار و قرار دادن آن روی محل درمان می تواند سبب کاهش درد و تورم شود.

در صورت ازدیاد درد بیمار بهتر است فقط از مسکن های ساده مانند استامینوفن استفاده کند.

اگر پس از پی آر پی بیمار تحت درمان با لیزر یا طب سوزنی بوده یا به طور مرتب فیزیوتراپی انجام دهد می تواند تزریق بسیار تاثیر گذار باشد و تا حدود بسیار زیادی فرد را از انجام عمل جراحی باز دارد.

در آخر
می توان گفت طبق تحقیقات انجام شده در رابطه با درد زانو بهتر است کسانی که درد در ناحیه زانو دارند پیش از انجام عمل جراحی پی آر پی انجام دهند تا شاید نیازی به عمل نداشته باشند

هویت سایت

کلینیک ژیوان

کلینیک فوق تخصص زانو و لگن ژیوان با هدف درمان تمامی بیماری های زانو و لگن و جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروسکوپی زانو و درمان آسیب های ورزشی زانو با جدید ترین تکنیک های درمانی با حضور متخصصین حاذق، دکتر محمد طاهر قادری و دکتر محمد علی قاسمی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *